Людина, як і будь-який об'єкт живої природи, є динамічним, а в динаміці, як відомо, існує рух як зростання, так і на спад. Тому не дивно, що у людини, яка не бажає займатися самоосвітою, отримувати нові знання або розширювати старі, неминуче зниження інтелекту. Адже мозок людини потребує розумових вправах точно також, як тілу необхідні заняття фізкультурою.
У творі «Про душі» давньогрецький філософ Аристотель порівнював розум людини з чистою дощечкою для письма (папір ще не була винайдена), на якому він самостійно креше письмена своїй мудрості. В Англії є поняття «людина, який зробив себе сам». Воно означає особу, яка зусиллями своєї волі і самонавчання досяг свого високо статусу і положення у суспільстві.
«Важко в навчанні, легко в бою», - сказав видатний російський полководець Олександр Васильович Суворов, генералісимус, не програв за свою кар'єру жодної битви. Цей чоловік знав, як важливо постійно відточувати свою майстерність. Як важливі стратегія і тактика. І як сторицею воздасться людині за його старання.
Мудреці говорять про важливість постійного самонавчання. Але в той же час, вони звертають увагу на те, що засвоювати матеріал потрібно розмірено і порційно, щоб уникнути інформаційної «каші», яка призведе лише до засмічення пам'яті і спотворення дійсних фактів.
Людина не безсмертний, а тому не може знати всього, йому доступна лише якась та частка вселенського знання, і, як відомо, чим більше людина дізнається, тим збільшується його невідання, так як з'являється все більше нових питань, що вимагають відповідей і рішень.
В наш інформаційний час знання знаходяться у вільному доступі, і тому людина може, не витрачаючи грошей і часу, знайти в Інтернеті багато корисної інформації на свій смак, читати книги онлайн, дивитися пізнавальні передачі. Але в той же час, така легко досяжна інформація часто буває випадково або навмисно спотвореної може містити помилки, і грубі невідповідності. Зараз модно говорити про таких даних як про «фейкових» (с перекладі з англійської слово означає «підроблений», «фальшивий»).Тому, дуже важливо для будь-якої людини навчитися думати самостійно, прагнучи до об'єктивності і правдивості. Адже кожному з нас пора навчитися «відокремлювати зерна від плевел» і не дозволяти хитрим мас-медійним брехунів нав'язувати нам те, що нам шкідливо і чуже.
|