Історія нашої планети знала безліч цивілізацій з різними звичаями, законами, віруваннями і матеріальною культурою. Деякі великі цивілізації залишилися в минулому і відомі нам лише завдяки історичним дослідженням. Інші культури - приміром, Близького Сходу та Східної Азії - сформувалися тисячоліття тому і продовжують розвиватися сьогодні, незважаючи на постійно зростаючий вплив західної цивілізації, активно прагне до асиміляції інших культур. Будь-яка культура, незалежно від того, наскільки далекою і незрозумілою вона нам видається, гідна пізнання.
Згідно з історичними дослідженнями, перші відомі нам племінні культури розвинулися в Месопотамії -в басейні річок Тигр і Євфрат, де сьогодні розташовуються Ірак, Сирія та Іран. Найдавнішим відомим історикам народом, що населяли цю територію, були шумери. У IV-III тис. до н. е. вони створили велику цивілізацію, що зробила величезний вплив на історію давнього Сходу. Одним з її досягнень було винахід писемності. Месопотамія подарувала світові та інші видатні культури — аккадську, вавилоно-ассірійську і перську. На жаль, золотий вік Межиріччя залишився в далекому минулому.
Район Середземномор'я, що охоплює узбережжя Європи, Азії та Африки, в давнину був місцем зустрічі багатьох культур. Однією з наймогутніших держав цього регіону вважався Єгипет, який вже близько 3 000 р. до н. е., був великим, добре організованим державою. На східному узбережжі Середземного моря сформувалася фінікійська цивілізація, а в районі Егейського моря - мінойська, елліністична і кикладская культури. У перших століттях нашої ери Середземномор'ї перебувала під впливом Візантії, а пізніше частина цієї території опинилася під владою Османської імперії.Особливе значення для нас має середземноморський античний світ Греції і Риму, від яких веде свій родовід європейська цивілізація.
Коли в Старому Світі сформувалося уявлення про культурне різноманіття, виникла проблема ідентифікації нашої цивілізації. Раніше її можна було б називати європейською, однак протягом кількох останніх століть культура Старого Світу вийшла за межі Європи, досягнувши Америки і навіть Австралії. Тому стали використовуватися інші терміни, такі як «християнська», «західна» або «сучасна» цивілізація. Вона характеризується значною мінливістю і винахідливістю, що проявляється в постійному підвищенні рівня наукового знання і розвитку добробуту.Одна з важливих рис західної цивілізації — її експансивність, негативним проявом якої є прагнення до вторгнення в сферу інших культур. Приклад — хрестові походи, конкіста і колоніалізм.
|