- приблизно 50 віршів, перекладених з інших мов,
- 250 оригінальних віршованих творів,
- кілька статей для публікацій.
Серед 250 своїх віршів трапляється багато невдалих. Однак є просто шедеври філософської лірики. Вони безсмертні й недосяжні по глибині задуму і масштабом натхнення.
Формування Тютчева як поета відбулося на рубежі 20-х і 30-х років 19 століття. В цьому інтервалі з'явилися такі літературні перлини, як «Бачення», «Цицерон», «Безсоння», «Осінній вечір» та інші. Лірика митця насичена напруженими ідеями і загостреним почуттям трагічності життя. Така лірика художньо відобразила складність і неоднозначність реальності.
Філософські позиції поета складалися під впливом натурфилософских ідей Ф. Шеллінга. У його творах йде безперервне протистояння природи і людини. І тут людина веде нерівну битву з життям, долею і самим собою. Особливий акцент автор робить на зображенні гроз і потрясінь, як у природі, так і в людській душі.
Пізня лірика Тютчева забарвлює природні образи в новому національному колориті. Художня техніка автора відображає загальне для вітчизняної поезії прагнення від романтизму до реалізму. Ідейне наповнення філософської лірики поета виділяє більше своєю глибиною, ніж різноманітністю. Менше тут приділяється уваги співчуття. Хоча є деякі винятки, насамперед пов'язані з такими віршами, як: «Сльози людські» і «Пішли, Господь, свою відраду».
У філософській тютчевської поезії переважають такі мотиви:
- межі, створені для людського пізнання,
- ліміти у вивченні людської особистості і людського Я»,
- обмежена гармонія людини з природою,
- ніжне і скромне визнання рубежів людської любові.
Також є і мотив неспокійним, метушливим і таємничою первинної основи життя. В цьому плані поет по праву вважається своєрідним і найвидатнішим творцем у всієї російської поезії. У такому мотиві відображається вся його поезія. І унікальна в своєму роді лірична філософія хаотичності і стихійного божевілля найкраще представлена в наступних віршах: «Свята ніч», «Нічні голоси», «Про віща душа моя» і «Божевілля».
Описи природи і відлуння любові у митця пронизані такою лінією: за всім цим є їх страшна, фатальна сутність. З цієї причини печаль завжди є невід'ємною частиною авторського філософського роздуму. І тільки в політичній поезії автора є бадьорість, воля і надії, які часом його підводили. Така поезія Тютчева виходить слабкіше його філософської поезії. Щоб стати справжнім поетом в напрямку, обраним Тютчева, потрібно було щиро, по-справжньому любити свою вітчизну, добре її знати і вірити в неї. Поет не раз зізнавався, що такого почуття у нього не було.Він у вісімнадцятирічному віці виїхав за кордон. І повернувся на батьківщину через 22 роки. Все це час він не знав своєї країни. І в деяких творах («по дорозі», «Знову твої я бачу очі», «Дивився я, стоячи над Невою») він говорив, що вітчизна не є йому «рідним краєм».
Внесок Тютчева у розвиток вітчизняної поетичної лірики пов'язаний з його історичним статусом. Поет навчався мистецтву у Пушкіна. Потім сам навчав ліриків послепушкинской епохи. Його в першу чергу помітили Некрасов і Тургенєв. Другий передбачив автору на початку його творчого шляху славу «співця своїх настроїв» і могутнього представника філософської лірики. Так і сталося.