Філософська підоснова роману Бальзака "Шагренева шкіра"
Після написання роману "Шагренева шкіра" Бальзак вперше дізнався, що таке справжня літературна слава. Вона стала заслуженою нагородою за те, що автор з юних років активно цікавився природою внутрішніх людських "двигунів" - волі, розуму і емоцій. Тим самим він намагався знайти відповідь на суто науковий питання про вплив почуттів на психічну стійкість людини і тривалість її життя.
Треба зауважити, що цю проблему намагаються вирішити і сучасні медицина та психологія, виявляючи, в якій пропорції співвідносяться зміцнюють і згубні передумови. Але і без складних наукових звітів добре відомо, що бажання виснажують людину, а можливості деколи знищують його.
Зробивши висновок про те, що інтенсивний спосіб життя призводить до її скорочення, автор переніс його в роман, в основу якого ліг добре зрозумілий читачам конфлікт бажаного і дійсного. В незвичайній символіці цього твору, в його нестандартній композиції та захоплюючому сюжеті можна було легко простежити, як людина рухається до свого морального та фізичного кінця.
Висока чуттєве напруга і повсюдне взаємопроникнення вимислу і реальності стали фоном для всеосяжної критики тих суспільних відносин, які сформувалися в результаті буржуазної революції 1830 року. Тепер все кермо правління людськими долями були в руках безжального банкіра, а охороною цього порядку зайнялися догідливі й продажні журналісти.
Фактично це твір піддає нещадній критиці весь психологічний настрій нового соціального середовища, сводившийся до розчарування і невіри в майбутнє, а також ті способи безглуздої трати сил, які були властиві цьому суспільству. При всьому цьому роман "Шагренева шкіра" не нав'язував готовий рішень, а шукав їх.
У калейдоскопі його сюжетних поворотів вивчалися як спроби огорожі від руйнівних пристрастей, так і способи добровільного згоряння в їх вогні. При цьому виявлялося, що холоднокровність антиквара, егоїзм Феодори, безбарвні будні швейцарських пастухів були безплідні, як азартна гра і марнотратство.
Невблаганно стискується шматочок шкіри сьогодні став універсальним символом неминучої розплати за будь-які придбання, отримані ціною добровільної розтрати життєвих сил. Можна сказати, що шагренева шкіра стала фатальним талісманом і для самого Бальзака, - творця, вщент зруйнувало себе у вогні літературних шукань.
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 21.04.2019
|
Переглядів: 387
| Рейтинг: 0.0/0 |
|