Які можливості відкрив жанр казки Салтикова-Щедріна?
Свої сатиричні, гострої соціальної спрямованості казки, в стилі байок Езопа тільки в прозі, Салтиков-Щедрін (Салтиков – прізвище, а Щедрін – літературний псевдонім) почав писати на схилі років, в основному, в першій половині вісімдесятих років XIX століття. Пройшовши «вогонь» посилання «воду» розуміння кояться навколо беззаконня і утисків, а також «мідні труби» державної служби і слави від уже написаних романів, Михайло Євграфович з його палкої, зовсім ще юною душею, не міг залишитися осторонь і зовсім в гоголівському стилі, але тільки ще більш принизливо і нещадніше, бичував людські та суспільні вади.
Не випадково для своєї політичної сатири Салтиков-Щедрін обрав жанр казки. Саме казка, особливо у випадках широкого використання езопівської мови та тварин, в яких легко вгадувалися риси цілих верств суспільства, його еліти, а іноді й окремі особистості, дає можливість долати перепони цензури, так і запобігає можливі гоніння, якби все це писалося відкрито у вигляді памфлетів та/або статей. Але казка накладає і певні обмеження, більшість з яких Михайло Євграфович обходив, а інші, навпаки, брав на озброєння.
Наприклад, правило хорошого кінця у казки, Салтыковом-Щедріним не дотримувалося. Його казки закінчувалися, як мінімум, сумно або як сміх крізь сльози, але по більшій частині трагічно. Тому його казки незвичайні і сповнені суворої життєвої правди, правда сильно перебільшеною і частенько доводимой через гротеск до абсурду у своїй фантасмагоричности. Чи обов'язкове протистояння Добра і Зла, сатириком переводилося в парадигму боротьби інтересів можновладців і трудового народу, основу якого за часів Салтикова-Щедріна становило селянство, тільки нещодавно звільнений з рабства юридично, але морально зберігає внутрішнє «рабство». На відміну від казкових стандартів він однаково ставився до своїх персонажів, вважаючи їх однаково винними у ситуації в суспільстві ситуації.
Михайло Євграфович широко користувався народною мовою і фольклором, його казки сповнені афоризмів і евфемізмів і не випадково його видавці прозвали їх казками для «дітей неабиякого віку», які ще мають можливість стати активним громадянином своєї країни.
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 05.04.2019
|
Переглядів: 381
| Рейтинг: 0.0/0 |
|