Казки Салтикова-Щедріна як «вершина» його творчості
Випускник Царськосельського ліцею, засланий за свої ранні твори на посилання в Вятку, Салтиков-Щедрін (Салтиков – це прізвище, а Щедрін – це перший літературний псевдонім) почав писати свої сатиричні казки ще в 1869 р., але свого роду вершиною, завершальній його творчість, виявився цикл з трьох десятків остросатірічеських казок, опублікованих на схилі років у 1886 р.
Природно, що для того, щоб подолати «рогатки» державної цензури Михайло Євграфович широко застосовував «езопівську мову, маскуючи свої політично вивірені глузливо-карикатурні образи образами «героїв» народних казок. Не тільки в цілях подолання цензури, в чому він не так, щоб вже сильно досяг успіху, Салтиков-Щедрін щедро «сипав» народними прислів'ями та приказками, а традиційні сюжети перетворював шляхом гіперболізації, гротеску й абсурдності, до цих містерій і фантасмагоричности відбувається.
Замість стандартної казкової антитези про протистояння Добра і Зла, сатирик застосовував протистояння Влади і Народу. При цьому він частенько не був апологетом жодної з цих сторін, а показував всі як це відбувалося в реальному житті, з додаванням неабиякої частки іронії, глузування та сарказму стосовно обох сторін. Така манера викладу била в ціль, батожила і висміювала заведені в Російській імперії порядки і звичаї, не менше, ніж цілеспрямоване перерахування виразок та інших станових недоліків царського режиму. Адже і самі «господарі» життя, не завжди самі собі господарі, а «скуті» численними загальноприйнятими умовностями, в тому числі і не писаними. Діставалося від Салтикова-Щедріна і відірваною від реалій життя ліберальної інтелігенції.
Незважаючи на те, що в багатьох казках сатирика чітко відображена віра в торжество позитивних ідеалів, вони, як правило, не закінчуються благополучно, а, навпаки, трагічно. Михайлу Евграфовичу дуже важко переносив думка про те, що існуючий стан речей «ґрунтується на добровільному рабському бажання більшої частини селянства змиритися з існуючими порядками і сподіватися тільки на милість «славного і державного».
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 15.09.2019
|
Переглядів: 742
| Рейтинг: 0.0/0 |
|