Характеристика Чичикова в поемі «Мертві душі»
У поемі «Мертві душі» Гоголь представив дуже багато різноманітних персонажів, серед яких не останнє місце займає Павло Чичиков. Це збірний образ, Пушкін наділив головного героя різними якостями, які були властиві поміщикам XIX століття. У російській літературі з'явився новий вид авантюриста-винахідника.
Однією з головних рис його характеру є вміння пристосовуватися. При зустрічі з кожним з поміщиків, він, визначаючи їх натуру та інтереси, відразу перевтілюється, вибираючи потрібну йому манеру поведінки. У розмові з Маниловым Чичиков ставить на ввічливість і чемність. З пані Коробочкою з'являється нахабство і безцеремонність, оскільки дамі чужа делікатність. З перших слів Ноздрева герой розуміє, що цей поміщик вибирає панібратські стосунки, тому відразу ж переймає його стиль спілкування.
Така манера поведінки робить його своїм серед нових знайомих. Але Чичиков іншого. Він, як і Плюшкін, бачить сенс існування в примноженні. При цьому для чиновника злато – це шлях до добробуту своїх рідних. Павло Іванович ставить перед собою нові завдання і досягає їх. Звичайно, він не вибирає хороші манери, не гребуючи перед хабарем, обманом і різними махінаціями.
Його багатогранність, активність і підприємливість могли б послужити для добрих цілей. Коли ж головний герой став таким, що вплинуло на формування характеру чиновника? Про це йдеться заходив в розділі, де описано дитинство Чичикова. У підлітковому віці він не мав друзів, проводячи час у маленькому приміщенні, де вікна ніколи не відкривалися через хворобу батька. Автор вказує, що життя маленького Павлуші була кислою і похмурою.
Його батьки бідні дворяни, що залишили у спадок лише невелику частину міді. Батюшка наказав синові добре вчитися, намагатися догоджати спочатку вихователям, а потім начальству. В заповіт мова не йшла про борг, моральності і честі, тому син вирішує, що такі якості будуть тільки заважати. За бажанням батька Чичиков став слухняним учнем, не виблискуючи якимись талантами. Гроші батьків, він не витратив, а навпаки – примножив. Ще в школі навчився спекулювати, також показував своїм друзям різні фокуси за гроші.
Автор частково виправдовує головного героя, він ще не зовсім безнадійний. З одного боку, перед читачем постає шахрай-авантюрист. З іншого боку, його цілеспрямованість і винахідливість залишають надію на можливі зміни в характері.
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 02.12.2016
|
Переглядів: 662
| Рейтинг: 0.0/0 |
|