Характеристика Ноздрева в поемі «Мертві душі» Н.В. Гоголя
Гоголь створив персонаж Ноздрева, наділивши його такими якостями характеру, відповідні людям, що ще довго буде існувати в Росії. При всій типовість образу, автор зміг розкрити його індивідуальність за допомогою різних дрібниць і деталей.
Цей сільський поміщик любить розгульне життя, карткову гру і галас, тому і не дивно, що Чичиков познайомився з ним в трактирі. Перед читачами постає персонаж, який всіма способами намагається привернути до себе увагу. Один з таких методів – брехня. Вона наростає як сніжний ком, від незначного перебільшення про великій рибі в його ставку до історії з губернською дочкою.
Обстановка в будинку відповідає характеру Ноздрева. Всі речі в кімнатах розставлені безладно. У кабінеті господаря відсутні книги, документи та важливі папери, замість цього на стінах висять рушниці та шаблі. Відразу стає зрозуміло, що в цій кімнаті ніколи не вирішували важливі справи. В їдальні з якоїсь невідомої причини встановлені козли. В одній з кімнат стоїть шарманка з одного дудкою не бажає втихомиритися. Цей музичний предмет нагадує невгамовний характер Ноздрева.
Справи і прибуток не грають особливої ролі в житті забіяки і гульвіси. Безладність Ноздрева як господаря відкривається перед читачем під час опису дороги до його маєтку. Поле, через яке він вів своїх гостей, було все в купині, замість дороги бруд. Є стайня, але стійла порожні, на водяному млині немає порхлицы. Про селян нічого не відомо.
Одне місце в господарстві має належний вигляд – псарня, оскільки зацікавленість у цього персонажа могли викликати тільки собаки. Зі своїми улюбленцями він веде себе краще, ніж з рідними дітьми. Навіть його поведінка нагадує звички пса – може одночасно шукати ласку, гавкати і огризатися.
Гоголь, створюючи образ Ноздрева, звертається до контрасту між зовнішністю персонажа і його внутрішнім виглядом. Герой – привабливий чоловік, який може похвалитися богатирським здоров'ям, але при всьому цьому життя його безглузда. З-за любові до шулерству в більшості випадків карткова гра завершується бійкою. Така ситуація сталася і з Чичиковим. Спочатку чиновнику пропонують купити коня або собаку, отримавши відмову, Ноздрев не втрачається і відразу переходить до обміну бричками. Упросивши гостя зіграти з ним, поміщик шахраює. Чичиков бажає залишити гру – це стає причиною бійки.
Поема «Мертві душі» – це низка персонажів, які змогли зберегти у собі щось живе. Отримуючи третє місце в цій ієрархії, Ноздрев займає досить високе становище.
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 10.12.2016
|
Переглядів: 1017
| Рейтинг: 0.0/0 |
|