Характеристика поміщиці Коробочки в поемі «Мертві душі»
Створюючи персонаж Настасії Петрівни, Гоголь показав узагальнений образ живуть в достатку вдовствующих баринь, які хоч і не блищать розумом, але знаходять для себе вигоду в будь-яких ситуаціях. Микола Васильович дає героїні прізвище Коробочка, яка повністю відповідає життя баби – своє накопичене добро, вона розкладає по шухлядках, комодами, мішечків.
На відміну від інших персонажів, портрет поміщиці не дуже докладний. Перед читачами постає літня жінка, зовнішній вигляд якої вранці і ввечері відрізняється тільки наявністю або відсутністю очіпку.
Літня жінка відрізняється від своїх сусідів-поміщиків. В її підпорядкуванні всього лише 80 кріпосних душ, що в 10 разів менше, ніж у Степана Плюшкіна. При цьому садиба і поля Коробочки виглядають більш доглянуто, господарство процвітає і живе бариня в достатку. На відміну від Манілова, вона веде справи самостійно, знає по імені майже всіх своїх селян.
Поведінка Настасії Петрівни по відношенню до приїжджого чиновнику властиво поміщикам, які проживали в провінції. Вона лабузниться перед Чичиковим, намагається прислужитися, влаштовує зручніше на ніч, пропонує смачну їжу. Чичиков називає її «дубинноголовой» – спочатку вона не може зрозуміти, що хоче чиновник, потім не бажає йти на поступки із-за боязні бути обманутою. Автор вважає, що до такого типу людей можуть належати і державні діячі. Якщо ці особини вб'ють собі щось у голову, то навіть велика кількість доказів не змінять їхню думку.
Гоголь показує образ героїв повісті, описуючи їхні маєтки, оздоблення приміщень. Чичиков потрапляє в село дощової ночі, блукаючи по брудних дорогах. Непроглядна темрява, яку розбавляє тільки рідкісний відблиск світла віконечок, заплутані стежки – все це характеризує бездуховність, безцільність існування господині маєтку. Єдине тепле почуття виникає при згадці про чоловіка, який любив, коли перед сном йому чухали п'яти.
З бесіди Чичикова і Коробочки стає ясно, що метою життя поміщиці є постійне накопичення. Якщо спочатку знайомства з цією героїнею її господарність викликає повагу, то в подальшому пошук наживи показує внутрішнє нікчемність. Настасію Петрівну цікавить тільки збагачення, до інших радощів життя вона залишається байдужою.
Для створення образу Гоголь використовував пряму характеристику, художню деталь, реакцію барині на привабливу пропозицію. Це тип поміщика, який займає не останнє місце в створенні образу Росії XIX століття.
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 04.12.2016
|
Переглядів: 763
| Рейтинг: 0.0/0 |
|