З незапам'ятних часів люди приділяли велику увагу природним явищам. Це дозволяло їм не тільки пізнавати навколишній світ, а й встановлювати певні закономірності. На підставі зроблених висновків наші предки навчилися передбачати, якою буде погода, наскільки багатим буде урожай і багато іншого. В результаті сформувалися різноманітні прикмети, які міцно увійшли в повсякденне життя наших предків. Багато з них дійшли до наших днів.
Наприклад, відомо, що якщо горобці купаються в пилу, то незабаром стане холодно і, можливо, піде дощ. Про наближення дощу свідчить і поведінка ластівок. Вони починають літати низько над землею. Така поведінка пернатих є цілком закономірним. Комахи - основна їжа птахів, відчувають найменші коливання атмосферного тиску, які виникають задовго до початку дощу. Ці зміни змушують їх опускатися ближче до землі. За ними і опускаються ластівки, прагнучи поласувати своєю улюбленою стравою.
Тварини і птиці також прекрасно почувають не тільки кліматичні зміни, але і природні катаклізми. Наприклад, домашні вихованці і худобу можуть передчувати землетрус. Напередодні природної катастрофи вони починають проявляти занепокоєння і прагнуть покинути це місце. Сороки ж перед початком бурі або сильної хуртовини намагаються триматися якомога ближче до житла людини, використовують його в якості укриття від негоди.
Масове скупчення зайців поблизу людського житла, а вірніше в садах і городах, свідчить про те, що очікується сувора зима. Голод змушує вухатих красенів шукати собі прожиток, яке найлегше знайти в садах. А мишки починають залишати свої зимові притулки, лісові підстилки, і з'являтися на поверхні снігу до майбутньої відлиги. Це відбувається тому, що вони відчувають наближення тепла, яке дозволить їм дістатися до мізерних залишків їжі, добре укритих товщею снігу.
Про майбутні зміни в природі свідчать і інші прикмети. Наприклад, грім в зимову пору свідчить про наближення хуртовини, а ось навесні або влітку він є передвісником зливи, що супроводжується часто сильними вітрами. Взимку через низьку температури вода перетворюється в сніг, а вітер буває навіть більш сильним. Ось і виходить, що взимку замість зливи на зміну громовим розкатам приходить хуртовина.
Люди знайомі з безліччю подібних прикмет. Вони користуються ними в повсякденному житті. Природа сама дає нам правильні підказки, головне, бути уважними. Це дозволить правильно підготуватися до несприятливих природних явищ і, по можливості, уникнути негативних наслідків.
|