У 1859 році у світ виходить твір, написаний Іваном Гончаровим. Письменник працював над ним довгих 10 років і вніс його в свою трилогію, нарівні з "Звичайною історією" і "Обривом".
У центрі оповідання перебуває неоднозначна особистість - Ілля Ілліч Обломов. Суперечки навколо цієї особистості, почавшись з виходу роману, не вщухають і в наш час. Багато людей відзначають в ньому мудрої людини, з м'які і добрим серцем. Інші, зауважують в першу чергу "лінь і апатію" героя, його непотрібність для суспільства. В результаті, на світ народилося поняття "обломовщина", стало прозивним.
У часи своєї молодості, Ілля Ілліч бажав жити життям поетів і художників. Не дарма його девізом було: "все життя є думка і праця". Але, на жаль, його бажанню не судилося здійснитися, воно зникло, втім, як і багато інші. Обломов занурився в пучину безглузде існування. Штольц, ставить своєму другові діагноз - "обломовщина". Обломов, не здатний піднятися з дивана, скинути "халат" з власних плечей і душі.
Це дійсно є правдою, але не можна розглядати духовний розвиток Іллі Ілліча тільки з позиції його розпаду, втрати внутрішнього стрижня. Обломов - цілісний персонаж, він не схожий на інших, це протистоїть і Штольцу, і масою інших людей. У ньому відсутні самохвальство і самовдоволення, він не є безвольним виконавцем чужої волі. Він не був злим людиною, вмів любити інших, і міг залишити в серцях людей слід.Яскравим прикладом є Агафія Матвіївна - незалежна, ні в чому не потребує вдова, завдяки любові Іллі Ілліча навчилася жертвувати, її існування стало осмисленим.
Життя Обломова закінчилася без болю, мук і страждань. Він пішов тихо, також як і жив. Немов зупинилися годинник. Його подібний догляд, свого образу, нагорода за чисту душу.
Багато людей сперечаються про появу прізвища головного героя. За старою традицією він отримав її від назви родинного маєтку "Обломовки", це назва відносять до слова "уламок" і трактують як уламок колишнього укладу життя.
Образ Іллі Ілліча Обломова володіє великою силою, його відносять не тільки до образів російської, але й світової літератури.