Правда життя в романі Достоєвського «Злочин і покарання»
У своєму романі, як і в інших творах, Федір Михайлович значну частину свого оповідання присвячує наполегливого пошуку істини. Однак при цьому він ніколи не доводить міркування до логічного підсумку, надаючи читачеві можливість самому вирішити для себе, наскільки тематика йому актуальна, наскільки повно він сам зможе її розкрити. Внаслідок суттєвої різниці в мисленні різних індивідів, істина у кожного теж власна. Яскравим прикладом у самому романі служить звернення до образів Родіона Раскольникова і Софії Мармеладовой. Ці образи віддані письменником персонажам вбивці і блудниці – тобто двом грішникам, які, однак, мають потребу один в одному. Обидва персонажа порушили закон, і тепер обидва вони сильно віддалені від інших людей. Але якщо Родіон йде на вбивство заради щастя інших людей, перевіряючи свою теорію, то Соня йде на порушення правил моральності, жертвуючи собою.
Розкольників для Соні – не злочинець, а жертва, заслуговує співчуття. Вона свято вірить, що її душі і Родіона здатні відродитися. Розкольників ж одержимий своєю теорією, він захоплений манією вседозволеності, молода людина вважає себе Творцем, здатним засуджувати і милувати інших людей. У його висловлюванні виражається всі його світогляд: «Тварь я тремтяча чи маю право...». В чому ж полягає «правда» головних персонажів? «Правда» Родіона полягає в тому, що йому повинно вплинути на усіх мерзотників, які утискають беззахисних людей, та що він може сподіватися виключно на самого себе. «Правда» Мармеладовой в понятті гріховності будь-якого насильства, що людина – зовсім не «воша сіра», але і право судити інших йому не дано.
У чому ж «правда» самого письменника? Достоєвський вкладає в кожного героя частинку самого себе. Він майстерно переплітає людські долі і думки, але остаточної відповіді на поставлене питання не дає. Він, немов суддя, дивиться на висловлювання персонажів, яких ніби призначає адвокатом і прокурором. І як на судових дебатах, кожна із сторін наділена ним правом наводити аргументи на підтвердження своєї правоти.
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 04.07.2020
|
Переглядів: 203
| Рейтинг: 0.0/0 |
|