Головна обов'язок рятувальних служб - надання допомоги жертвам стихійних лих або техногенних і нещасних випадків. Як правило, у кожній державі є кілька рятувальних організацій: кожна з них займається операціями певного роду, але у випадку катастроф або великих стихійних лих вони нерідко поєднуються.
Так називають область людської діяльності і комплекс методів, пов'язаних із врятуванням життя та здоров'я людей, які опинилися в несприятливих умовах. Така допомога буває необхідна в потенційно небезпечних ситуаціях, найчастіше пов'язаних з розгулом стихії - сильними штормами, ураганами, буревіями або тайфунами, виверженнями вулканів, землетрусами, пожежами, сніговими буревіями, лавинами.Нерідко, однак, доводиться рятувати тих, хто потрапив у зону техногенного лиха - скажімо, опинився під завалом на шахті, потрапив в аварію на залізній дорозі або в зону ураження яких-небудь хімічно активною речовиною. У багатьох країнах завдання таких служб входить також порятунок важливого майна: житлових будівель, залізниць, промислових комплексів і т. д. В різних державах проведення рятувальних операцій покладається на різні види служб - це можуть бути спеціальні підрозділи поліції, пожежники або, як у нашій країні, підрозділи Міністерства з надзвичайних ситуацій.
На більшості морських узбереж, а також майже у всіх портах світу діють служби порятунку на морі. Їх робота контролюється не тільки місцевими правовими актами, але й положеннями всесвітньої конвенції. Так, міжнародні морські закони говорять, що спасіння людей є обов'язком кожного моряка і вимагати за це гроші — злочин, однак за наведене до берега судно і його вантаж покладається премію у вигляді відсотка від вартості врятованого майна. В рамках операцій з рятування на морі розрізняють дії у відкритому океані і дії в прибережній зоні;для кожного з цих дій розроблені спеціальні судна та обладнання, що дозволяють діяти максимально ефективно. До місця лиха рятувальники можуть прибути по воді або повітрю - на рятувальному судні або вертольоті. У деяких країнах на морських рятувальників покладено також місія з контролю екологічного стану узбережжя та прибережних вод.
Співробітники рятувальних служб, які діють в горах, знаходять загублених туристів, зірвалися зі скель альпіністів, які потрапили в лавину гірськолижників. У процесі підготовки вони вчаться діяти на великих відкритих просторах, в основному на труднопрохідному рельєфі, і повинні вміти долати складні природні перешкоди: кам'яні осипи, ущелини, бурхливі річки, щільні зарості і т. п.Працівники служби, яка займається порятунком під землею (головним чином у шахтах і гірських розробках) діють під землею, в умовах, де високий ризик опинитися під завалом або задихнутися від шкідливих газів, тому їх підготовка включає оволодіння спеціальним прохідницьким обладнанням і пристосуваннями для індивідуального дихання Втім, мета у всіх рятувальників одна: як можна швидше дістатися до потерпілого, надати йому посильну медичну або іншого роду допомогу, а потім евакуювати з місця події та при необхідності доставити в лікарню.
|