Щастя і «щасливі» герої А. П. Чехова
Щастя... Які сенси криються за цим словом? Як стати щасливим? Можливо воно? Проблема далеко не нова, як результат - описана у безлічі художніх творів, починаючи з давньогрецьких. Не залишилася в стороні від розгляду даного питання і російська література.
Безліч героїв вирішують це питання по-різному. Для когось щастя - це свобода, як для Мцирі, для інших - мир у країні або власному будинку. Надзвичайно різноманітно уявлення про щастя у героїв А. П. Чехова. Серед них зустрічаються ті, для яких немає нічого кращого, ніж задоволення ницих, «тварин» потреб. Такого щастя досяг Микола Іванович Чимша-Гімалайський з оповідання А. П. Чехова «Агрус». Він нарешті придбав будиночок у селі, може є улюблений агрус хоч щодня і обрюзг до такої міри, що «дивись, хрюкнет в ковдру».Але ось яку ціну заплатив він за своє щастя? Домагаючись втілення мрії, він спочатку за розрахунком одружився на багатій вдові, а потім заморив її голодом.
Щастя однієї людини обертається нещастям інших людей і в інших оповіданнях Чехова. Героїня оповідання «Анна на шиї», щоб допомогти батькові та братам, жертвує собою і виходить заміж за нелюба. Здавалося б, вона благородна у своїй жертовності. Це так, але тільки якийсь час. Вона терпить все, але різко змінюється в той момент, коли помічає силу власного впливу на чоловіка. Разом з цим вона змінила ставлення і до батька: припинила відвідувати його. Нещасний батько мигцем бачить щасливе дочка – такий фінал оповідання.
Примарно і хитко щастя Коврина з оповідання «Чорний чернець». Можливість розмовляти з привидом – ось що приносить радість герою. А в той момент, коли він відчуває максимальне задоволення від спілкування з привидом, коли відчуває себе геніальним – настає смерть.
В чеховських оповіданнях щастя обов'язково щось заважає: смерть, розлука чи інша перешкода. В оповіданні «Дама з собачкою» перешкодою для героїв є соціальний статус: вони не можуть безперешкодно зустрічатися і відкрито, кожен з них складається в шлюбі. А Іонич, хоч і хоче стати щасливим, але йому долати лінь буденність життя.
Проблема щастя у Чехова набагато більш багатогранна, але в кожному його творі за спиною щасливої людини обов'язково стоять нещасні люди, або його підстерігає лихо. Проте всі розповіді об'єднує спільна думка – прагнення до щастя корінним чином змінює характер людини.
|
Категорія: 10-й клас | Додано: 17.09.2018
|
Переглядів: 569
| Рейтинг: 0.0/0 |
|