Сім'я – це основна і найважливіша форма життя в суспільстві. У сім'ї діти народжуються, ростуть і поступово набувають необхідний культурний і суспільний досвід. У житті людини сім'я має величезне значення, представляючи собою спільність близьких людей, які дарують йому свою любов і підтримку. Головною особливістю і відмінністю сім'ї вважається спільне проживання складових її людей.
Сім'я, до складу якої входять батьки і їх діти, в сучасному суспільстві називається нуклеарною, або первинною. Таку сім'ю створюють чоловік і жінка, які вирішують жити разом, підтримувати один одного і забезпечувати найкращі умови для виховання своїх дітей, їх освіти та підготовки до самостійного життя. У вирішенні цих завдань сім'ї допомагають різноманітні організації – державні, громадські і релігійні. Правові відносини усередині родини регулюються Сімейним кодекс держави.
Виростаючи, дитина залишає рідний дім, і так само, як і його батьки, створює свою власну сім'ю, виховуючи в ній наступні покоління. Одночасно він підтримує зв'язок з кровними родичами (наприклад, батьками, брати, сестри тощо). Близькість споріднення визначається за лініями і ступенями. Кревними родичами по прямої лінії вважаються люди, пов'язані безпосереднім походженням, а саме батьки і діти, бабусі, дідусі та онуки. Найбільш близькими кровними родичами вважаються батьки і діти.По боковій лінії сома близьку спорідненість об'єднує рідних братів і сестер. Крім кровного споріднення, існує властивість, або споріднення через шлюб – наприклад, свойственникам одруженого чоловіка вважаються його дружина та її родичі – батьки, брати і сестри.
У колишні часи вважалося нормою спільне проживання декількох поколінь. В сучасному суспільстві переважає нуклеарна сім'я. Змінилося середня кількість дітей у сім'ї, а також внутрішньосімейне розподіл обов'язків. Коли головну роль у сім'ї грав її батько, який забезпечував її фінансове благополуччя, в той час як жінка – дружина і мати – займалися будинком і вихованням дітей. Така сім'я називається патріархальної.У сучасному суспільстві такий розподіл обов'язків змінила модель, в якій як батько, так і мати працюють і заробляють на утримання сім'ї, ділячи між собою домашні обов'язки і турботу про дітей. Проте в деяких країнах традиції патріархальної сім'ї зберігаються і сьогодні – як, наприклад, у мусульманських країнах, де головною сім'ї зазвичай вважається старший чоловік.
Рід об'єднує людей, не обов'язково проживають разом, але походять від загального родоначальника. Перш обов'язковою умовою приналежності до роду було збереження прізвища. У знатних пологів свою винятковість підкреслювали власним девізом і гербом. Сьогодні вважається, що головне у понятті роду – не прізвище, а кровна спорідненість.
|