Твір для 10 класу з повісті Булгакова «Собаче серце»
Професор, який займається хірургією, проводить дивний експеримент. Він пересаджує частина людського мозку бродячого собаку, яку він використовував для досвіду. Ту частину мозку, яка називається гіпофізом, професор Преображенський взяв у вбитого в пивному ресторанчику, тричі судимого балалаєчника Чугункина. В результаті вийшло дивне, потворне створіння: суміш пролетаря з собакою. Перше слово «досягнення науки» - був мат. Інше. Не менш значуще слово – «буржуї».
Незабаром істота почало розвиватися і вимагати своїх прав, як представник пролетарського класу. Перше, що воно вимагає – пролетарського імені та прізвища. Людина-собака вибирає собі прізвище «Кульок», на честь своєї собачої сутності, а ім'я та по батькові, в дусі тих часів – «Поліграф Поліграфович». В цьому місці розповіді Булгаков висміює нововведення тих часів, давати дітям незвичайні імена. Дітей називали Октябринами, Владленами, та іншими революційними іменами».
Несподівано він знаходить собі друга і соратника в особі якогось Швондера, який був головою будинкового комітету. Кульок заражається «прогресивними ідеями», «все відібрати і поділити» - одне з умовиводів Поліграфа. В цьому уривку, письменник виділяє основну ідею того класу, що стояв тоді у влади. Цей «пролетар» знаходить собі роботу за здібностями, він отримує посаду начальника відділу з питань знищення бродячих тварин. Це – вся глибина ницості Шарикова, він повернувся навіть проти тих, з ким колись разом флек своє жалюгідне існування!
Кульок веде себе як саме нижча істота, ні як той добрий пес, яким був колись. Він усе більше нагадує свого донора – балалаєчника. Він чіпляється до жінок, матюкається, б'є скла, краде, і при цьому вважає себе вищим революційним станом. Останньою краплею вивів професора і його колегу, став донос Шарикова на професора у відповідні органи. На вимогу прибрати з квартири – Кульок хапається за револьвер і показує фігу. У цей момент професор з колегами схопили Шарикова, і, замкнувши всі входи і виходи зробили операцію на мозку.
Через деякий час в будинок професора з'явилися представники слідчих органів з ордером на обшук і арешт за звинуваченням професора і його колеги у вбивстві Шарикова, за заявою його друга і соратника Швондера. Але виявляють замість людини собаку. Заключний сюжет повісті – лежить в кабінеті професор, і запанував в квартирі порядок. Протягом усієї повісті, проглядається насмішка над духом того часу, хори співають революційні пісні, Швондеры зі своїми ідеями. І найголовніше – образ Шарікова, як представника того класу захопив владу в той час.