Необгрунтовані переконання, які не знаходять підтвердження в реальному житті або науці, називають забобонами, Часто ми відразу довіряємо чужої думки, навіть не перевіряючи його - тільки тому, що «всі так роблять». Забобони дуже поширені, і важко протиставити їм навіть міцні наукові знання, тому що люди занадто легко їм довіряють і не бажають від них відмовлятися.
Зазвичай забобони засновані на вірі і силу слів, в магічну, надприродну зв'язок між предметами і явищами. Деякі вірять, що чорний кіт на дорозі і число 13 приносять нещастя, а якщо зустрінеш сажотруса, то потрібно обов'язково потриматися за його ґудзик, щоб «все було добре» З забобони забороняється дякувати, коли нам бажають удачі, подавати руку через поріг, дарувати парну кількість квітів. Всі ці переконання не мають абсолютно ніякого наукового підтвердження і якщо раптом збуваються, то лише випадково.Виняткову впертість і безпідставне дотримання магічних забобонів називається забобонами (також, як і обмежена, сліпа віра в що-небудь).
Стереотип - це спрощене, і найчастіше неправильна думка про будь-яке явище, суспільстві або народі. Найпоширеніші (і часто несправедливі) стереотипи стосуються різних народностей - наприклад, що всі німці дуже акуратні і люблять у всьому порядок, євреї скупі, а англійці повільні і флегматичны, що поляки зарозумілі, а росіяни ліниві. Стереотипи існують і по відношенню до нашого народу — наприклад, чомусь вважається, що всі українці дуже
Забобони можуть стосуватися і різних областей науки. Наприклад, існує велика кількість рецептів і порад щодо того, як зберегти здоров'я і вести здоровий спосіб життя. Очевидно, що не всі судження, про достовірність яких ми не знаємо, чи можна назвати забобонами. Однак часто буває так, що поради суперечать один одному. Спочатку ми чуємо, що на сніданок не потрібно багато їсти, а в інший раз говорять про те, що саме сніданок повинен бути самою важкою їжею протягом дня.Літні люди часто впевнені, що не можна обходитися без м'яса, а молоді стверджують, що м'ясо шкідливо і необхідно повністю виключити його з їжі. Істина, звичайно, знаходиться десь посередині.
Забобонні люди вірять, що своєю поведінкою або висловлюванням про щось складно спровокувати невдачі, невезіння. Зазвичай ми боїмося розповідати наперед про те, на що дуже розраховували - щоб «не наврочити». Багато хто переконаний, що для того, щоб уберегтися від пристріту, треба постукати по дереву.
|