Що таке життєвий досвід? Життєвий досвід - це знання, накопичені за прожите життя і засновані на практичному вивченні того чи іншого питання. Людина, проживши довге життя, набуває певні знання, але навіть самі знання не можуть служити досвідом, якщо людина не стикнувся з ними особисто. Також життєвий досвід може придбаватися, коли людина, читаючи книги, аналізує ситуації, що сталися з героями. Так, читацький досвід доповнює життєвий.
Читаючи роман Федора Михайловича Достоєвського «Злочин і покарання», можна зробити висновок, що придбання досвіду не можливе без здійснення помилок, тому що важливо спочатку на практиці перевірити свої переконання. Так, головний герой роману Родіон Раскольников написав статтю, в якій він розділив людей на дві категорії: «право мають» і «тварюк тремтячих». «Право мають» можуть переступати закон, робити всякі злочини, безчинства, злочини, їм дозволено «кров по совісті».А «тварі тремтячі» зобов'язані жити в покорі, покорі та слухняності, вони не мають права переступати юридичні закони. «Тварі тремтячі» - це «матеріал», який існує лише для того, щоб виробляти «собі подібних». Здійснюючи вбивство баби, Раскольников хоче довести собі, що він належить до першої категорії. Однак нестерпні муки і страждання, які приносить йому вбивство, говорять про те, що він все-таки належить до категорії «тварюк тремтячих». Так, Родіон Розкольників на практиці зрозумів всю хибність своєї теорії.
Читацький досвід допомагає нам зрозуміти, що не потрібно робити вчинки, відштовхуючись лише від почуттів, тому що це може привести до згубних наслідків. Наприклад, Катерина, головна героїня драми Олександра Миколайовича Островського «Гроза», переживає конфлікт з «темним царством». Після заміжжя з вільного, радісного, піднесеного світу, в якому вона відчувала своє злиття з природою, дівчина потрапила в життя, повну обману і жорстокості. Катерина намагається знайти своє щастя в любові до Тихону, але щирі прояви цієї любові присікаються Кабанихой.В Катерині сильно почуття зовнішньої покірності і боргу, тому вона змушує себе любити нелюбого чоловіка. І коли Тихон їде й залишає Катю, дівчина стає зовсім самотньою. Тоді її на побачення запрошує Борис, племінник Дикого, і вона відповідає йому згодою. Це був бунт проти покірності долі, проти безправ'я. Але для її чистої душі навіть думка про любов до сторонній людині – це гріх. Катя не може жити далі зі своїм гріхом, і єдиним виходом з цієї ситуації Катерина бачить смерть. Так, Катерина, опинившись під владою своїх почуттів, покінчила життя самогубством.
З книги можна дізнатися, що навколишня дійсність сильно впливає на характер людини, тому що людина прагне зберегти таке ж протягом життя назавжди. Так, Ілля Ілліч, головний герой роману Івана Олександровича Гончарова «Обломов», є дуже закритою особистістю. Витоки прагнення піти від реальності Обломова, лежать в «обломовском» виховання героя. Рідне помістя героя, Обломовка, розташувалося в мальовничій, заспокійливою місцевості, де клімат вирізнявся спокоєм і м'якістю.Одноманітна тиха природа відбилася і на характері мешканців Обломовки – найважливішою цінністю для них були відпочинок, лінощі і можливість досхочу поїсти. Маленький Ілля був активний, багатьом зацікавленим і відкритим дитиною з чудовою уявою. Йому подобалося гуляти і пізнавати навколишню природу, проте правила «обломовской» життя не припускали його волі, тому поступово батьки перевиховали його за своїм образом і подобою, охороняючи його від негараздів зовнішнього світу.У підсумку герой ріс закритим від суспільства, які не бажають працювати і в усьому покладається на те, що з виникненням будь-яких труднощів можна буде покликати Захара, і слуга прийде і все зробить за нього. Так, Ілля Ілліч Обломов з-за впливу Обломовки виріс ледачим, апатичним людиною.
Таким чином, читацький досвід доповнює життєвий досвід тим, що він допомагає нам зрозуміти, що потрібно робити і як себе вести в тій чи іншій ситуації. Також читацький досвід вказує причини, які впливають на особистість людини. Можна зробити висновок, що в книгах можна знайти відповіді на безліч питань, що вас цікавлять.
11 клас. Чудовий твір. Витримано нормам ЄДІ 2016-2017 р.
|