Вибір професії починається з раннього дитинства. Швидкоплинні мрії і інтереси визначають сферу майбутньої діяльності. Саме в цей час закладаються основи для саморозвитку. Важливо пам'ятати про це все життя і слідувати по своєму шляху.
Будь-яка професія вимагає наявності у спеціаліста певних знань, навичок, підготовки. Крім прояву своїх здібностей, витрат енергії, сил працівник повинен щось отримувати взамін: фінансове, матеріальне благополуччя, задоволення, статус. Правильно обраний шлях розвитку, розстановка пріоритетів, визначення життєвих цінностей дозволяє працювати за своєю спеціальністю багато-багато років. Інакше людина продовжує себе шукати дуже довго.
Вибір майбутньої професії передбачає попереднє навчання в спеціалізованому навчальному закладі. Можливість отримання освіти може з'явитися не відразу. Тут головне, щоб "ниточка" саморозвитку, що тягнеться з дитинства, не обірвалася.
Психологи вважають, що при виборі професії людина керується системою основних потреб:
- Мотивом заробітку. Власні інтереси, захоплення, покликання заганяються в кут. Багатство, гроші, достаток стають нав'язливою ідеєю. Однак ніхто ще, керуючись цим мотивом, серйозно не розбагатів.
- Мотивом стабільності.
- Мотивом спілкування. Тут важливим для людини стає можливість знайомства з цікавими людьми, створення різного роду відносин, зв'язків.
- Мотивом кар'єри. Людині важливо довести собі, що він щось значить. Загальне визнання, престижна посада - головні цілі цього напрямку.
- Мотивом самореалізації. Веде до прагнення стати першокласним фахівцем в обраній сфері діяльності.
При виборі майбутньої професії, щоб не помилитися, необхідно враховувати ряд факторів:
- Думка старших у родині. Завжди підкажуть, дадуть слушну пораду, визначать переваги і слабкі сторони будь-якої сфери діяльності. Однак до авторитету дорослих необхідно ставитися з обережністю.
- Думка товаришів. До уваги повинні прийматися не тільки власні інтереси, але і ідеї, думки оточуючих.
- Позицію вчителів, які можуть виявити приховані здібності, таланти учня, підштовхнути його в правильному напрямку.
- Рівень своїх здібностей, можливостей.
- Достовірність відомостей про сферу майбутньої діяльності.
Проблема вибору професії завжди була актуальною. Для її вирішення доводиться долати чималий шлях, нелегку роботу, починаючи з думки "ким стати" і закінчуючи отриманням необхідних знань, досвіду. Фахівцем стає непросто. Але її важче робити вибір, коли відсутня прихильність до якої-небудь діяльності. Чим скоріше провести ініціювання, прив'язку до будь-якої справи, тим легше буде визначити своє майбутнє.
|