Словом можна поранити словом можна вбити. Словом можна підтримати, словом можна простягнути руку допомоги!
Дуже часто ми, самі того не усвідомлюючи, своїми словами розбудовуємо близьких нам людей. Іноді ми просто не думаємо, який ефект може дати одне необережне слово.
Згадаємо будь, звичайний день будь-якої сім'ї. Так чи інакше ми сваримося. І нехай це дрібні, побутові сварки. В запалі суперечки ми часто говоримо образливі і неприємні слова нашим батькам, братам, бабусям і дідусям. І тут же забуваємо ці слова. А в душах і пам'яті наших рідних, ця "колючка" може залишитися на все життя. Як власне, і багато слова наших тат і мам, які ми проносимо крізь роки, і які можуть бути початком багатьох комплексів. Тому, нам усім дуже важливо думати, що саме ми говоримо.І наскільки б не була сильна образа, ніколи не намагатися "вжалити", і "розтоптати" свого опонента.
А іноді... Іноді словом можна подарувати людині крила! Правда-правда! Якщо похвалити починаючу кулінарку, або.... нехай навіть не зовсім обґрунтовано похвалити молодшого брата за зібрану модель, повірте, вони будуть відчувати себе на вершині щастя! Нехай це лестощі, нехай не завжди відповідає дійсності, але людина якого похвалили буде почувати себе набагато впевненіше, і в підсумку - доб'ється успіху. І наші слова будуть маленькою частинкою цього успіху.
А буває, що людині просто потрібні банальні слова підтримки: "Все буде добре"; "Все налагодиться"; "За чорною смугою обов'язково буде біла". Начебто нічого особливого, і навіть нічого нового... Але цими словами ми можемо допомогти знайти надію, навіть зовсім незнайомій людині.
Слова безсилі тільки в одному випадку, коли не можна вже нічого виправити. Коли чоловік помер. Коли ми судорожно підбираємо, і не здатні знайти ті слова, які подарують родичам померлого, хоч краплю полегшення.
І насамкінець, я хотів би згадати ще про один вид слів. А саме про брехні. Мабуть, самому страшному вигляді. Майстерно сплітаючи в слова і пропозиції правду і неправду, можна стерти в порошок, знищити цілі людські долі і життя. А можна обдурити і пограбувати ціле покоління. І нехай існує "брехня во спасіння", я допускаю можливість, що іноді вона потрібна... Але навіть "білої брехнею", найкраще дуже рідко користуватися.
Враховуючи все вищезазначене, резюмую: думай, що говориш. Завжди. При будь-яких обставин.
|