Тульські дерев'яні мережива... Химерним візерунком вони в'ються по фасадах старих будинків, роблячи кожен з них теплим, пізнаваним, несхожим на інші. Руками народних умільців здавна прикрашалися будівлі, і ці прикраси відрізнялися невичерпною фантазією, майстерним виконанням. Цікаві майстерні дерев'яні прикраси на будинках і нам, і нашим дітям і онукам. І ось тепер до дерев'яним будівлям і їх оздобленню підступає нове будівництво.
Потрібно зберігати старіючий споруди, так вже цінні примхи старих майстрів? Деякі вважають, що ці будинки давно застаріли і що тільки в нових, типових, можна мати необхідний комфорт, а цінність місцевої архітектури не може зрівнятися, наприклад, з шедеврами російської Півночі.
Однак все-таки чарівність Тули, цього старовинного міста — ровесника Москви, визначається значною мірою дерев'яними спорудами. У минулому більшість таких будинків належало ремісників різних професій (зброярам, гармонщикам, ковалів тощо). Збереглися майстерні, предмети праці і побуту допомагають зрозуміти особливості життя знаменитих тульських майстрів, серед яких були також вправні будівельники.
У місті склалися певні будівельні та архітектурні традиції. Особливо цікава і різноманітна різьблення по дереву: карнизи, кронштейни, облямівки, наличники, пілястри тощо Традиції обробки матеріалу в народній архітектурі і характерні лінії давньоруського орнаменту, декоративних елементів стилів бароко, класицизму та модерну утворюють тут незвичайний сплав. Все це становить яскраву сторінку історії російського зодчества.
|