Собори і храми Москви користуються заслуженою славою не тільки в росіян, але і у всьому світі. І серед усіх прекрасних творінь російських зодчих виділяється дивовижний по красі Покровський собор, або, як частіше його називають старожили, храм Василя Блаженного. Як же будувався цей унікальний архітектурний пам'ятник? Зробимо екскурс в історію Росії.
У жовтні 1552 року в Москві відбувалося всенародне торжество. Повернулися з походу російські війська на чолі з царем Іваном Грозним, після переможного штурму Казані. Про величезному значенні підкорення Казані — центру Татарського ханства — свідчить той факт, що після цієї перемоги назавжди була знищена небезпека нападу з боку татар на сході країни.
В честь цієї події і був споруджений храм на Червоній площі, названий Покровським собором і зараз відомий як храм Василя Блаженного. Творцями цієї дивовижної споруди були російські майстри Барма і Постник. Храм побудували на узвишші на головній площі, щоб бути йому завжди на виду.
Собор вражає оригінальністю своїх форм, в його колірному і архітектурному рішенні з незвичайною повнотою виражене почуття величезної радості російського народу з нагоди великої перемоги над татарами.
Покровський собор складається з дев'яти церков: головну з них, з великим шатрообразным покриттям, оточують правильним восьмикутник церкви меншого розміру з цибулинними куполами, характерними для російської архітектури. Всі церкви об'єднує внутрішня вузька галерея.
Храм стоїть на кам'яній терасі, що має овальну форму, його оточує кована залізна решітка. Внутрішнє оздоблення церков захоплює чудовими фресками, майстерною живописом.
Тепер можна точно датувати закінчення будівництва храму: воно було завершено 29 червня 1561 року, що підтверджується письмовим свідченням того часу. Цей документ став відомий вченим порівняно недавно. Раніше вважалося, що Покровський собор був побудований в 1560 році.
|