Зараз важко уявити собі, що новорічні привітання у нас в Росії робили не першого січня, а в інший день. Між тим було саме так...
Роки приходять і йдуть, а з ними народжуються й помирають традиції. Майже три століття тому, 1 вересня «7208 року від створення світу», москвичі, як звичайно, зібралися відзначити прихід Нового року — так повелося на Русі з XV століття.
Але свята не судилося відбутися. На Червоній площі глашатаї царя Петра I, які зазвичай оголошували царські укази, оголосили, що відтепер і назавжди 1 вересня вважається буденним днем. Новий рік настане після 31 грудня 7208 року. Цей день буде 1 січня 1700 року християнської ери, як це прийнято в європейських державах.
31 грудня близько опівночі Петро I сам відкрив святкування. Він факелом підпалив ракету, яка обсипала всіх іскрами, попелом і кіптявою. В церквах ударили дзвони. У Кремлі почали стріляти гармати. Гримнула музика військових оркестрів. Почалося загальне веселощі.
Цар наказав гуляти всю тиждень і в знак торжества 1 січня вітати один одного, бажаючи щастя, благополуччя, здоров'я і радості на весь рік. Так вперше в Росії відсвяткували січневий Новий рік.
Петро Перший не боявся порушувати традиції. Багато нововведень з'явилося на Русі за час його правління. Зазвичай згадують, як цар велів боярам зголити бороди. А насадження нових звичок? Наприклад, з Петровської епохи у нас повелося пити каву, стежити за європейською модою в одязі, готувати безліч нових страв за зразком західної кухні.
А скільки нових слів прийшло в російську мову за Петра Першого! Наукові, морські, військові терміни... Правда, приплив іншомовних слів створював неабиякі труднощі, так що сам цар велів писати і говорити «як можна вразумительнее», хоча і в його мові було чимало галлицизмов та німецьких запозичень.
Не всі петровські реформи витримали випробування часом, але січневий Новий рік став чудовою традицією. Скільки разів на Русі вже зустрічають його по-новому...
Змінилися часи і звичаї, але ялинка, веселощі на всю ніч міцно увійшли в побут людей, що зустрічають Новий рік. І, звичайно ж, Дід Мороз у цей радісний день приносить подарунки.
|