Огляд російської літератури 18-го століття
Російська література XVIII століття, як і багато інші явища культури в Росії того часу, пройшла великий і складний шлях інтенсивного розвитку. Вона пов'язана з кращими традиціями давньоруської літератури: її патріотизмом, опорою на народну творчість, зростаючим інтересом до людської особистості, викривальної спрямованості. Реформаторська діяльність Петра I, оновлення та європеїзація Росії, широке державне будівництво, перетворення країни в могутню світову державу при жорстокості кріпосницької системи — все це знайшло відображення в літературі того часу.Провідним літературним напрямом XVIII століття став класицизм.
Класицизм (від лат. classicus — зразковий) — літературний напрям, що склався в європейській літературі XVII століття, яке з'явилося в Росії в XVIII столітті. Воно звернулося до античної спадщини як до норми і ідеального зразка. Для нього характерна громадянська проблематика і виховні завдання. У творах письменників-классицистов знайшли відображення ідеї сильної незалежної держави з абсолютною владою монарха, а виховання громадянина вважалося головним завданням. Тому основний конфлікт у творах класицизму — конфлікт між обов'язком і почуттям.Естетика класицизму базується на принципі раціональності і суворої нормативності (ієрархія жанрів, чітка сюжетно-композиційна організація, розподіл героїв на позитивних і негативних, схематизм у їх змалюванні тощо).
Класицизм — загальноєвропейське явище. Але в різних країнах він мав свої особливості. Російський класицизм був тісно пов'язаний з ідеями європейського Просвітництва про необхідність справедливих законів, освіти, визнання цінності людської особистості, розвитку науки і філософії, розкривають таємниці світобудови. При цьому вирішальна роль в перетворенні держави на такого роду засади відводилася освіченого монарха, ідеал якого росіяни класицисти бачили в Петра I.Але в сучасності таку особу вони не знаходили, тому велике значення в їх творах надавалося громадському і моральному вихованню самодержців: поясненню їх обов'язків по відношенню до поданих, нагадуванням про борг перед державою і т. д. З іншого боку, негативні явища російської дійсності цієї епохи піддавалися сатиричному осміянню і викриття, що ще більше посилювало зв'язок російського класицизму з сучасністю і надавало йому сатиричну загостреність.На відміну від європейського російський класицизм більш тісно пов'язаний з народними традиціями і усним народним творчістю. Він часто використовує матеріал російської історії, а не античності. Ідеал російських классицистов — громадянин і патріот, який прагне працювати на благо Вітчизни. Він повинен стати активною творчою особистістю, боротися з суспільними вадами і в ім'я боргу відмовитися від особистого щастя.
Досягнення російського класицизму пов'язані з поетичною діяльністю та теоретичними роботами М. в. Ломоносова, віршами Р. Державіна, байками І. А. Крилова, комедіями Д. І. Фонвізіна та ін. Але вже в останній чверті XVIII століття канони класицизму були багато в чому похитнулися самими письменниками-классицистами, такими, як І. А. Крилов, Д. І. Фонвізін і особливо Р. Державін.
|
Категорія: ?-й клас | Додано: 07.10.2017
|
Переглядів: 477
| Рейтинг: 0.0/0 |
|