Вівторок
11.02.2025
11:39
Нові твори
Чому я хочу бути поліцейським?

Який подарунок краще всього?

Піонерський табір

Літо 2023 року

Лист для батьків, чому мені потрібно завес...

Теми творів
Хобі Родина здоров'я цирк літо канікули зима Улюблена Тварина іграшки Новий рік Улюблений фільм Улюблений квітка день народження Мій Клас улюблений вчитель Моя Кімната Перший Сніг Андерсен творчість навчання Вчинки Дідусь Рідне Місто квіти осінь Короленка космос Врубель Комарів Саврасов Полєнов Грабар Нестеров Решетніков Тургенєв Прислів'я маршак Україна ВІЙНА Єршов Д. Дефо природа доброта Фантастика свята ЛЕГЕНДИ їжа байки Чехов Сусіди Лермонтов улюблена іграшка Бредбері спорт Підручник Куїнджі Рідний Край Лєсков гомер Пришвін казки Герасимов Маковський Васнєцов Левітан Шишкін Распутін Дж. Свіфт Дж. Лондон міфи щастя Ж. Верн Дитинство Великдень Домашня Тварина Конан Дойл Сестра література Абрамов Некрасов Як я провів літо Дж. Олдрідж Масниця весна О. Генрі Відпочинок Пушкін Івашкевич пукирев васнецов попов Перов Андрєєв Прізвиська Гоголь Салтиков-Щедрін екологія Платонов Крилов Побут Юон Карамзін іграшка професії Мрія Сервантес Шекспір Магія зощенко Грін Паустовський традиції праця Заздрість бальзак Слово О Полку Ігоревім зимові канікули мама Фонвізін Грибоєдов церква фільми Мольєр Батьківщина зло Островський Армія мистецтво ліс світ Добро толстой знання США село китай краса Літні Канікули Гумільов Оскар Уальд Тато тварини Гончаров історія Достоєвський тютчев айтматов Горький Бунін Кафка поезія дружба Ким Я Хочу Стати Джек Лондон Індія книга Єсенін кіно Улюблений Предмет Релігія Єрофєєв вчитель Купрін Солженіцин Музика Булгаков Ахматова театр Медицина Хемінгуей школа наука Васильєв Комп'ютер вільна тема
Статистика

Онлайн всього: 6
Гостей: 6
Користувачів: 0

Шкільні твори
Головна » Твори » ?-й клас

Подвиг юнака-киянина і хитрість воєводи Претича

У 968 році вперше на Русь прийшли кочівники-печеніги. Київський князь Святослав воював з Візантією і був далеко від дому. Недалеко від міста був тільки невеликий загін воєводи Претича.

Отрок-киянин здійснив такий подвиг: він вийшов з міста і пройшов через стан ворогів, кажучи по-печенежски. Якби вороги здогадалися, що він киянин, вони схопили і вбили його.

Хитрість воєводи Претича полягала в тому, що він не зізнався печенізьким князю, що Святослав далеко від Києва, а сказав йому, ніби він, воєвода, очолює передовий загін, а руський князь з незліченним військом йде слідом. Печенізький князь злякався, попросив світу і відступив від міста.

Оповідання закінчується тим, що Святослав повертається з чужої землі і проганяє печенігів у поле. Останніми словами літописець підкреслює, що найважливіше для людини — це світ.

Літописець ставиться з повагою до героїчного вчинку отрока, який зміг пройти через ворожий табір і під стрілами переплисти Дніпро, з розумінням ставиться до вимушеної хитрощі Претича і не схвалює Святослава. Це несхвалення виражається в словах киян: «Ти, княже, шукаєш чужої землі і

про неї дбаєш, і свою покинув». Біди й голоду могло б не статися, якби Святослав був не в Переяславці на Дунаї, а на рідній землі.

Герої прочитаного літописного оповідання здебільшого займають високе положення: Претич — воєвода, він укладає мир з печенізьким князем; Святослав — російський князь, княгиня Ольга — його мати. Не займає високе становище тільки отрок, але його можна по справедливості назвати видатним сміливцем.

Розповідь про подвиг юнака-киянина може служити сучасності, являючи приклад мужності та самовідданості заради порятунку рідної землі.

В «Повість временних літ» включено також народні перекази — оповідь про юнака-кожемяке (під 992 р.) і розповідь про бєлгородському киселе (під 997 р.). У «Сказанні про кожемяке» ремісник-кожум'яка примушує мовчати княжу дружину і рятує Русь від набігу печенігів. Він здійснив подвиг, якого не міг зробити жоден з дружинників князя Володимира — переміг могутнього печенізького воїна. «Сказання про бєлгородському f киселі» — історія про обман печенігів хитрістю, коли вони взяли в облогу Білгород і в місті був сильний голод. Тоді за порадою мудрого старого залишки киселя і меду були опущені в колодязь, а після ці колодязі були показані печенігам. Печеніги вирішили, що вони ніколи не візьмуть місто в облогу і пішли назад у степи.

Герої цих оповідань — не князі, а прості російські люди, своєю особистою ініціативою звільняли рідну землю від ворогів.



Категорія: ?-й клас | Додано: 08.10.2017
Переглядів: 553 | Рейтинг: 0.0/0


Всього коментарів: 0
avatar