Розкол російської церкви в Росії
Твір/реферат на тему "Розкол російської церкви в Росії"
У XVII столітті в Росії, завдяки "старанням" патріарха Никона, в російській православній церкві стався розкол. Найцікавіше, що "радикальні" перетворення в церковному статуті, які просував Никон (прийняті на церковному соборі 1654 року), стосувалися виключно "технічної" сторони церковних обрядів - хрещення трьома пальцями, а не двома; вимовляти "алілуя" тричі, а не два рази; навколо аналоя під час служби рухатися проти ходу Сонця та інші.Незважаючи на те, що всі ці перетворення не стосувалися істоти православ'я, вони були зустрінуті в багнети багатьма російськими церковнослужителями.
Головним противником будь-яких змін в існуючий порядок був протопоп Авакум. Ще при житті багато священики і миряни вважали його посланцем божим і чудотворцем. Авакум вважав, що зло завжди приходить до людини з малого - варто раз йому поступитися і вона буде діяти по наростаючій. Начебто незначні зміни в статуті церковного життя і послідував за цим наказ всіх, хто не перейде на трехпальное хрещення відлучати від церкви, Авакум тлумачив, як початкову атаку зла на істинну православну віру.Протопоп закликав усіх до масової непокори нововведення Никона - його заклики знайшли свої відголоски як в середовищі простих мирян (від простолюдинів до прізвищ княжого роду), так і серед духовенства (священики і монахи). Дійшло до того, що починаючи з 1674 року "старообрядці" перестали молитися за здоров'я патріарха і царя, який не тільки підтримував Никона в його церковних перетвореннях, але і, за твердженням багатьох істориків, був головним ініціатором - вони були оголошені старообрядцями "слугами зла", замахнувшимися на славні вікові традиції російського народу.
По всій Росії почалися публічні суди "гродських влади" проти "розкольників" (старообрядців) зі смертними вироками на "хулу на Господа Бога і царя всіх, хто категорично відмовлявся від "трехпальцного хрещення" спалювали на багатті. Саме на багатті в 1682 році спалили головного "старообрядника" протопопа Авакума. Однак скоро ці суди припинилися, так як "старообрядці" показали, що цими судами їх не залякати - вони самі почали спалювати себе цілими громадами.Тільки 1675-1695 роках було зафіксовано близько 40 великих "гарей", під час яких вчинила акт самоспалення принаймні 20 тисяч осіб.
Ті ж старообрядці, які не зважилися на такий радикальний крок, як самоспалення, пішли в глухі місця - подалі від світу, "ураженого злом" (нововведеннями Никона) і керованого "слугою зла" (царя). У цих глухих місцях утворювалися громади старообрядців, які жили відособлено від решти світу. Багато з цих громад проіснували аж до початку ХХ століття.
|
Категорія: ?-й клас | Додано: 22.03.2017
|
Переглядів: 581
| Рейтинг: 0.0/0 |
|