Щедрівки, колядки і Ноколаев свято
Слово "колядки" можна пояснити двома образами:
1. Це слово з латинської мови calenda, що означає новорічні свята;
2. І уособлює народження сонця бог язичників Коляда.
Колядки - це пісні поетичного характеру, які виконуються на святі Коляди.
Колядування під час різдва з себе представляють ходіння переодягнених у тварин дітей і, у разі запрошення їх в будинок, розігрування в будинку маленьких веселих сценок на добрість господарів будинку. Під час сценок співали колядки на відповідні теми. Взамін отримували різні смаколики.
Колядки вже давно є частиною християнських свят, але їх витоки лежать в язичництві. Лише протягом довгого часу вдалося внести у колядки християнські мотиви та образи. Але так як спочатку біблія була доступна лише одиницям, то простий народ в колядках переказував біблійні сюжети так, як їм це запам'яталося. І тому сюжети колядок швидше були близькі до народних легенд.
Щедрівки
Слов'яни завжди вірив у велич місяця і його зв'язок з водою. Вони з давніх часів у місяці просили багатого врожаю і йому присвячували пісні. Мотив пісень завжди був однаковий: прохання про щедрий врожай - звідси і бере свою назву щедрівка.
Як і у випадку колядок, щедрівок теж виконувалися групою переодягнених людей, на чолі якої була найкрасивіша дівчина села. Вона зображала Маланку - богиню вологи. У групі крім Маланки обов'язково були присутні ще й король в одязі мисливця, місяць і дід змія - вони символізують пори року.
На відміну від колядок, щедрівки виконувалися для кожного члена сім'ї окремо.
Щедрівки, в основному, виконуються дітьми та жінками.
Свято св. Миколая.
Відзначається 6 грудня за григоріанським календарем в європейських країнах, і 19 грудня за юліанським в слов'янських країнах. Микола Чудотворець саме і є прообраз Санти і Діда мороза.
У Новгороді було прийнято в цей день накривати святкові столи і святкувати з наступними святочними посиденьками. Саме в Новгороді образ св. Микола носив риси язичницького бога, що має багато спільного з Христом.
На святі було прийнято групами на чолі з Миколою Чудотворцем ходити по домівках і слухняним дітям дарувати подарунки, а неслухняним - палиці. А закохані через Миколи обмінювалися подарунками.
Дівчата в цей день викуповували хату у якоїсь самотньої бабці і влаштовували посиденьки з розігруванням різних сценок.
|
Категорія: ?-й клас | Додано: 09.02.2017
|
Переглядів: 595
| Рейтинг: 0.0/0 |
|