Тема та ідея.
Щоб проаналізувати будь-який твір, що відноситься до того чи іншого роду, потрібно зуміти виділити в ньому тему та ідею.
Під темою найчастіше розуміється те, про що йдеться у творі. Тема в перекладі з давньогрецької буквально означає «щось, покладене в основу». Предметом зображення в художній літературі можуть бути різні явища життя суспільства, людини, природи. А. П. Чехів в жарт радив письменникам-початківцям: «Немає тієї нісенітниці, яка не знайшла б собі підходящого читача.А тому не бійся... Строчи, про що хочеш: про чорносливі, погоду, говоровском квасі, Великому океані, годинниковою стрілкою, торішній сніг... Але, щоб не відкрити вдруге Америки і не винайти вдруге пороху, уникай тим, які давним-давно вже заїжджені».
Ідея — це головна думка твору, вона виражає авторську оцінку героя і світу, тобто ставлення автора до зображуваного. Вона відповідає на запитання: яка мета зображення того чи іншого події?
Щоб розкрити ідею твору, необхідно визначити, як зображено літературний герой: з позиції автора, оповідача або самого героя. Якщо події викладені опосередковано, з позиції оповідача або героя, то читачеві ще належить розгадати задум і позицію автора.
Для характеристики героя важливий його портрет — опис характерних рис зовнішнього вигляду. За допомогою цього опису автору часто вдається розкрити основні риси характеру героя.
|