Твір по добутку: «Повість про Шемякином суді»
Герої повісті «Шемякін суд» — це багатий і убогий, брати-хлібороби, поп, «житель міста», у якого убогий убив батька, і суддя Шемяка.
Головний герой повісті скоїв три злочини: «відірвав» хвіст у коня, яку взяв в оренду у багатого брата; в будинку попа впав з полатей і вбив його сина; збираючись покінчити життя самогубством, стрибнув з мосту і задавив дідуся, якого син віз митися в лазню.
Шемяка карає на суді трьох постраждалих героїв: заможного хлібороба, попа і «жителя граду», у якого убогий вбив батька.
Кожен з героїв по-своєму правий. Кожне нещастя в повісті є наслідком попереднього, тому важко сказати, на чиєму боці автор — в певні моменти він співчуває кожному герою. Особливе співчуття викликають герої повісті «Шемякін суд» поп і «житель міста», у якого загинув батько. Вони втратили своїх близьких родичів, пішли в суд шукати справедливого покарання для кривдника, а знайшли знущання продажного судді.
Вираз «Шемякін суд» означає несправедливий, продажний суд. Основним прийомом сатиричного зображення у повісті є гротеск. Він загострює життєві відносини у повісті; показує одночасно і комічність ситуації, і трагізм людських доль. Рішення суду зведені в ступінь абсурду: Шемяка пропонує попу віддати убогим попадю до того часу, поки вона не приживет нового сина; багатому хліборобові пропонує віддати убогим коня до того часу, поки у неї не відросте хвіст.
Повість висміює хабарництво, користолюбство суддів; відсутність впорядкованої законодавчої системи в державі.
|
Категорія: ?-й клас | Додано: 08.10.2017
|
Переглядів: 447
| Рейтинг: 0.0/0 |
|