Драма як рід літератури поєднує в собі зображення характерів і подій (в епосі) в безпосередній дії, самовираженні (як у ліриці). Драма будується на діалозі та монолозі дійових осіб. Тому висловлювання мають вирішальне значення в характеристиці місця і часу дії, у створенні образів героїв. Втручання автора в дію драми дуже обмежена. Як правило, автор може використовувати тільки ремарки, в яких дається або зовнішня характеристика дійових осіб, або якісь деталі інтер'єру, обстановки.Відмінними рисами драми є також сконцентрованість подій, гострота і напруженість конфліктів, визначеність характерів, їх оформленість у провідних рисах.
Драматичні твори композиційно складаються з актів, явищ, сценічних епізодів (картин). Драма розрахована на театральну постановку. За словами Гоголя, вона «живе тільки на сцені. Без неї вона, як душа без тіла». Драма належить одночасно і літератури і театру.
Основними жанрами драми як роду літератури є комедія, трагедія, власне драма.
Власне драма дуже різноманітна за характером конфліктів. Це може бути, як і в трагедії, зіткнення героя з зовнішнім світом, з іншими героями, розлад всередині себе. Але в героя драми немає внутрішньої безвиході, тієї нерозв'язною боротьби, яка героя трагедії призводить до смерті.
Крім основних жанрів (трагедії, комедії, власне драми), драматичний рід літератури включаються такі жанри, як мелодрама, фарс, трагікомедія. Не можна говорити, що жанром є п'єса. П'єса — загальна назва будь-якого драматичного твору.
|