Написав цю казку у віршах російський поет і драматург Петро Павлович Єршов. Це твір розбито на три частини. У першій частині події розгортаються таким чином, що Іван стає володарем непоказного Коника-горбоконика і двох прекрасних, породистих коней. У закінченні цієї частини він стає конюшим в царському палаці.
У другій частині злі царські прислужники намагаються нашкодити герою казки і будують проти нього підступи. В результаті чого Івану доводиться проти волі відправитися на видобуток Жар-птиці, а потім і прекрасною Цар-дівиці. У всіх пригодах йому допомагає виплутатися зі складних ситуацій чарівний Коник-горбоконик, тому Івану вдається виконати всі доручення царя.
У третій частині розповіді Ванька належить поспілкуватися навіть з Сонцем і Місяцем, а потім добути з океанських глибин дорогоцінний перстень. І знову йому щастить у всьому, адже поруч з ним його вірний друг і товариш - Коник-горбоконик. Але і сам Іван наділений сміливістю, відвагою і вивертким розумом, тому їм разом вдалося виплутатися з найстрашніших історій.
В кінці казки у віршах герой карає зажерливого царя і сам веде під вінець Цар-дівицю, в результаті чого стає добрим і справедливим царем на радість народу.
Іван-дурень, основний герой казки-оповідання, насправді відрізняється простодушністю і не жадібний, тому його вважають простаком. Однак він з розумом і справляється з роботою на царській службі. Володар відрізняється вибуховим характером і всі його помисли спрямовані не на процвітання держави, а особисті інтереси. Тому у нього одне бажання - одруження на Цар-дівиці. Він старий і немічний, дурний і недалекий, тому забажав омолодитися. Іванушке доводиться подолати безліч зусиль, щоб виконати доручення деспота. В кінці казки зло карається, а справедливість торжествує, т. к.цар гине в киплячому молоці. Всі праці головного героя винагороджуються. А помічником і вірним товаришем йому на все життя залишається чарівний Коник-горбоконик.
Казка про Коники-горбунок іронічна, насичена жартами і гумором. Підсумок оповідання: хто захоче нажитися за рахунок інших - нічого у підсумку не отримає. А простий і веселий Іван з допомогою своєї чесності і щедрості досяг найвищих благ. У поемі дуже яскраво змальовані всі герої оповідання. П. П. Єршов з любов'ю поставився до кожного персонажу, підкресливши їх характери поетичним словом.