Солодощі завжди займали особливе місце в нашому харчуванні. Вони дуже калорійні, містять багато вуглеводів, легко засвоюваних організмом; але людина особливо цінує в них приємний, солодкий смак. Століттями люди, використовуючи доступні їм продукти, придумували безліч солодких страв, щоб доставити собі задоволення. Тим не менш, солодощі зовсім не обов'язково включати в меню - багато хто взагалі не їдять їх, віддаючи фрукти, в яких міститься багато цукрів.
Важко сказати, хто і коли придумав перше кондитерський виріб; відомо лише, що вже в II тис. до н.е. древні єгиптяни вміли готувати справжні цукерки, змішуючи мед з дрібно нарізаним сушеним інжиром і горіхами. Довгі століття мед залишався головним солодким блюдом Європи, так як цукор, в невеликих кількостях, що доставляється з Індії та арабських країн, був надзвичайно дорогим. Тільки у XVII ст.в Європі налагодили власне виробництво цукру з привізного сиропу, а в кінці XVIII ст. після відкриття способу вилучення цукру з кореня цукрового буряка, він поступово перетворився в загальнодоступний продукт.
На столі, накритому до чаю, сьогодні запросто можуть зустрітися, наприклад, халва, шоколад, адже ці популярні солодощі були придумані в країнах, віддалених один від одного на тисячі кілометрів. Напій з какао-бобів (основи сучасного шоколаду) придумали індійці Центральної Америки — ольмеки. Правда, цей напій, званий чоколатль, був досить гірким; він не сподобався європейцям, прибувших до Америки в кінці XV ст., і вони додали до нього сироп з тростинного цукру. Батьківщина халви - Іран;саме тут були придумані сотні її рецептів, звідси вона поширилася по всьому Середньому і Близькому Сходу. Передбачається, що винайшли цей дивовижно смачний і поживний продукт близько V ст. до н. е.; в нашій країні халва набула популярності тільки у XIX ст.
Поняття «східні солодощі» включає велику кількість самих різноманітних кондитерських виробів - всіляких видів печива, халви, виробів з мармеладу, цукрової патоки, горіхів і родзинок. Лукум - один з найвідоміших видів східних ласощів; відомо, що його виготовляли ще в ХV-ХVІ ст., в період розквіту Османської імперії. В Європі він з'явився в середині XVII ст. Серед інших популярних видів солодощів азіатської кухні - халва, нуга, чучхела пахлава і різноманітні щербети.
|