Безсумнівно - взаємини Володимира Дубровського і Маші Троекуровой є головною сюжетною лінією пушкінської повісті «Дубровський».
Почнемо з того, що Володя і Маша ледь не з дитинства були "заручені". Незважаючи на те, що Дубровський-старший був не такий багатий, як Троєкуров-старший, батьки Володимира та Марії були міцними друзями і вирішили обов'язково стати родичами, обвенчав своїх дітей. Але їх планам не судилося збутися. Дурна сварка, що перейшла у справжню війну закінчилася смертю Андрія Гавриловича Дубровского і повним руйнуванням його маєтку.
Володимир подався в "розбійники" і поклявся сам собі, що неодмінно помститься Троекурову. Він помстився, але зустрівши Машу Троекурову, закохався в неї. Так, він і раніше бачив дівчину і знав про те, що швидше за все вона стане його дружиною, але раніше він не любив. А ось зараз полюбив і любов пом'якшила серце Володимира - він готовий відмовитися помститися за батька своєї коханої.
Дубровський, представившись вчителем-французом Дефоржа, влаштовується на роботу в будинок Троекурова - він навчає зведеного брата Маші французькому музику, а з самої Машею займається музикою. На освіченого і інтелігентного хлопця дівчина не могла не звернути уваги - вона розуміє і приймає знаки уваги Дубровського. Мало того, вона теж закохується у Володимира. Будучи людиною благородною за своєю натурою, Дубровський розкривається перед коханою - правда трохи налякала дівчину, але не відштовхнула.
Але знову нагрянула біда - Троєкуров-старший дізнається, хто ховається рід ім'ям Дефорж. Володимир змушений терміново бігти, але він обіцяє Маше бути завжди поруч. Батько дівчини приймає радикальне рішення - він збирається видати Машу за старого Верейського. Його не особливо турбує те, що дівчина не любить князя і не хоче бути його дружиною - він хоче завдяки цьому весіллі раз і назавжди "знищити" Дубровського, на цей раз морально.
Володимир хоче перешкодити цьому весіллі - Маша згодна бігти з отчого дому і повінчатися з коханим без батьківського благословення. Але Дубровський запізнився - коли він приїжджає за Машею, вона вже стала дружиною князя. Незважаючи на те, що їй цей ненависний шлюб, вона відмовляється тікати з коханим - вона не може порушити клятву, яку її змусили дати біля вівтаря...
Незважаючи на нещасливий фінал для головних героїв повісті, це дуже повчальна історія. Вона показує, що благородна людина має бути благородний у всьому. Причому, треба знати звичаї і традиції того часу, щоб зрозуміти вищу ступінь шляхетності Володимира і Маші. Володимир зумів пробачити свого головного ворога заради любові - на таке в ті часи був здатний тільки дуже сильна людина. Маша готова була піти проти батькового слова, але не змогла порушити слова, даного Богом.
|