Зазвичай домашнім господарством називають діяльність людей з утримання свого житла і організації життя в будинку. Однак у цього виразу є й інше значення - іноді воно означає самостійну економічну одиницю, господарство окремого житла; воно може складатися з однієї людини або групи людей, які живуть і містять будинок разом.
Домогосподарство утворює група людей, які живуть разом і спільно прийматимуть рішення про те, на що витратити певну суму із загального бюджету або як провести вільний час. Гроші, необхідні для ведення домашнього господарства, виділяються усіма членами сім'ї або тільки деякими з них - найчастіше це дорослі, люди, що працюють.
У кожному домашньому господарстві є грошові надходження, так і видатки: оплата рахунків, придбання продуктів, одягу і т. д. Деякі з цих видатків, в той час як інші можна обмежити, наприклад, сім'я може відмовитися від екскурсії, покупки нової машини або походу в кінотеатр.
Ще на початку XX століття домашні обов'язки були чітко розподілені, і цей порядок залишався незмінним. Як глава сім'ї чоловік розпоряджався всім сімейним станом і розподілом грошових коштів, вирішувала всі важливі сімейні проблеми. В обов'язки жінки входили роботи по догляду за будинком, виховання дітей і турботи про інших членів сім'ї (у заможних родинах - керівництво слугами, які виконували всі ці роботи). Сучасні жінки все частіше прагнуть зробити професійну кар'єру в результаті розподіл домашніх обов'язків змінюється.Часто трапляється так, що жінка займає відповідальну посаду і фінансово забезпечує сім'ю, а чоловік виконує основну домашню роботу і піклується про дітей.
Принципи ведення господарства надають великий вплив на екологію нашої планети. У багатьох домашніх господарствах світу (особливо у високорозвинутих країнах) дбають про дотримання екологічних норм і збереженні навколишнього середовища. Наприклад, такі сім'ї намагаються залишати якомога менше відходів, купуючи продукти в упаковці, яку можна переробити або використовувати повторно (наприклад, паперові пакети і скляні банки замість пластикових). Сміття сортують (у багатьох оселях стоять окремі контейнери для різних видів сміття);відходи, які можна використовувати повторно (наприклад, скляні пляшки і макулатуру) здають в спеціальні приймальні пункти. Велика увага приділяється економії електроенергії і води.
|