Характеристика Хлестакова в комедії «Ревізор» Н.В. Гоголя
Іван Олександрович Хлестаков – головний герой твору. В образі мнимого ревізора автор показав вічні проблеми Росії – жадібність, хабарництво, невігластво. З появою цього персонажа найбільш чітко і детально відкриваються сутності чиновників, які панують у невеликому повітовому містечку.
Вперше читач зустрічається з Хлєстаковим, коли той по дорозі до свого батечка поселяється в трактирі, де живе в борг, оскільки програв всі гроші в карти. У Петербурзі він займає один з найнижчих чинів – будучи переписувачем паперів. Живе законами вищого суспільства – поважає вищестоящих колег, доглядає за дамами. У тому світі його сприймають як базіку і блазня, оскільки ні він сам, ніхто інший не приймає сказані ним слова всерйоз.
Його легковажність показана у всьому, починаючи від зовнішнього вигляду, і закінчуючи поведінкою. Він витрачає останні гроші, щоб придбати новий наряд і зробити модну зачіску. Вперше зустрівшись з городничим, позичає у того грошей і приймає запрошення перебратися до Антону Антоновичу на квартиру. Така поведінка незнайомого для нього чиновника не насторожує Хлестакова, запропонована допомога сприймається як людяність і гостинність городничого.
Головною характерною рисою Івана є брехня. При цьому він обманює не зі злого умислу, а по натхненню, не маючи якоїсь певної мети. Придумуючи все нові історії про себе, тут же забуває, що говорив кілька хвилин тому. У його світі бюрократія легко долається дрібний чиновник стає фельдмаршалом або відомим письменником. Вже немає місця тій убогій життя, в якій він існував все це час.
В образі Хлестакова відсутня підступність або злість, він не плете інтриги. Потрапляючи в зручні для себе обставини, Іван Олександрович розкривається як артистична натура. Розуміючи, що прийнятий за когось іншого, він швидко вживається в запропонований спосіб. Його тяжіння до творчості проглядається і в бажанні вкласти отримані кошти в літературну діяльність. А задатки письменника видно, коли в листі до свого друга уявний ревізор зображує недоліки чиновників повітового міста, даючи їм невтішні і дошкульні характеристики.
Після видання твору, виникає новий термін – «хлестаковщина», їм визначається хвастощі і брехня. Оскільки у світі досі існують люди, схожі на Хлестакова, його образ є самим грають на театральних підмостках.
|
Категорія: 8-й клас | Додано: 06.12.2016
|
Переглядів: 806
| Рейтинг: 5.0/1 |
|