Характеристика Пугачова в повісті А. С. Пушкіна "Капітанська дочка"
Одним з героїв повісті А. С. Пушкіна "Капітанська дочка" є Омелян Пугачов - особистість не однозначна. На початку повісті автор знайомить нас з ним, не називаючи його імені. Зустріч в засніженому степу Гриньова з незнайомим селянином, який взявся показати дорогу заплутавшим подорожнім тільки підводить читача до того, що ця зустріч може бути не випадкова. Цей провідник виглядає дуже бідно, в легкому одязі. Але, провівши Гриньова на заїжджий двір, він не потребує винагороди, що вже саме по собі вказує на те, що цей чоловік з добрим чуйним серцем.Він з вдячністю приймає в подарунок заячий кожух.
Але як же він не схожий на Пугачова - ватажка бунтівників. Вже будучи на службі в Білогірської фортеці, Гриньов дізнається, що Пугачов з бунтівниками захопив сусідню фортеця і стратив там всіх офіцерів. Підходить черга і Білогірської. І тут вже Пугачова ми зустрічаємо не як доброго, чуйного селянина, а як владного жорстокого розбійника, який оголосив себе царем. Захопивши фортецю, він вимагає від офіцерів присяги на вірність собі, а тих хто відмовляється - наказує стратити. Так він стратив коменданта фортеці Миронова, його дружину Василину Єгорівну і поручика Івана Игнатьича.Але коли доходить черга до Гриньова, Савельіч просить його зберегти панові життя. І Пугачов погоджується, отплатив таким чином добром за добро. Дізнавшись у Гриневі пана, який подарував йому кожух, він ставиться до нього доброзичливо. Більш того, він відпускає Гриньова в Оренбург з повідомленням генералу про наступ на Оренбурзької фортеці через тиждень. Він шанує поручику коня і кожух.
Третя риса характеру Пугачова - його чесність і благородство. Це описано в сцені, коли він дізнається, що Швабрин утримує силою дочка коменданта Машу. Спочатку він наказує стратити Швабрина, але потім все ж милує його, але попереджає, що наступного разу йому зарахується, і цей випадок. Гриневу і Маші він дає пропуск на всі застави і відпускає його. Прохання Гриньова здатися він відхиляє, відповідаючи, що вже пізно і будь, що буде. Така відповідь свідчить як про його відчайдушності, так і про його сміливості.
Як же в цьому безграмотному, забитому мужика вживаються такі суперечливі почуття? Автор повісті про це не говорить, але протягом всього оповідання очевидно, що повість написана на основі історичних подій. І хоч образи Маші і Гриньова вигадані, образ Пугачова виглядає, як образ особи дійсного, реального.
|
Категорія: 8-й клас | Додано: 19.11.2016
|
Переглядів: 1913
| Рейтинг: 0.0/0 |
|