Досить часто мені доводиться чути, як про когось кажуть: «Його хата з краю...» або «Вони живуть за принципом – їх хата скраю». Вимовляється ця фраза завжди з несхваленням або навіть презирством. Що ж хочуть сказати цим виразом?
Цю народне прислів'я з легкістю застосовна до байдужим, байдужим людям з боязкою і черствою душею. Вони будь-якими шляхами намагаються залишитися осторонь чужих проблем, живуть, не звертаючи уваги на труднощі навіть близьких людей. Головне для таких людей, щоб їх не турбували, щоб ніяк не відобразилися наслідки тієї чи іншої проблеми, і, найголовніше, щоб їм не довелося напружуватися і витрачати свої сили.
Наприклад, коли в московській підземці стався жахливий теракт, деякі люди з мого ж оточення говорили, що їм все одно, головне, що їх там не було, а інші нехай розбираються самі. Ці ж люди презирливо хмыкали, коли бачили небайдужих жителів, виходили на площі віддати шану загиблим, вони називали це показухою.
Я думаю, цим бездушним людям ніхто не пояснив, що не буває чужої біди. Нещастя може статися з кожним, ніхто від цього не застрахований.
Коли ж біда трапляється з тими, чия «хата скраю». Вони починають буквально вимагати, щоб їм допомагали всі. Вони в такі моменти різко засуджують тих, хто живе за їх же філософії. На цей випадок наш народ придумав ще одну прислів'я: «У чужому оці і порошинку бачить, а в своєму колоди не помічає».
Я вважаю, що люди повинні відмовитися від такого ставлення до чужого горя. Адже не приведи господи і сам можеш опинитися в біді, і тоді хто прийде на допомогу?
|