Образ Пугачова у повісті А. С. Пушкіна "Капітанська дочка"
8 клас. Твір на тему: "Образ Пугачова в повісті А. С. Пушкіна "Капітанська дочка".
Повість А. С. Пушкіна "Капітанська дочка" - унікальна за своєю суттю. Головною відмінною рисою її є те, що, як здавалося б, саме Маша Миронова повинна була б стати головною героїнею повісті, але немає - його основними персонажами стали Швабрин, Гриньов і Пугачов. При цьому останній, в свою чергу, втілює поєднання двох інших, оскільки втілив в собі їх головні риси: найгірші якості Швабрина і кращі прояви Гриньова.
Пугачов - дуже тонко продумана персона в оповіданні. Спочатку він виникає як загадкового і дивного людини. Він майже непомітний і досить таємний по своїй натурі людина. Але по ходу повісті Пугачов починає поступово заповнювати собою весь простір подій і уваги. Він спочатку веде таємні переговори з господарем заїжджого двору, який дуже нагадує якогось розбійника. Пугачов постає перед нами в образі незрозумілого дивного чоловіка, який те чи втікач, чи просто пияк ("заклав кожух у целовальника", тобто за горілку).Але його "вогненні очі" демонструю людини неабиякого. Уві сні Гриньова він вже постає як людина, в якій поєднуються хитрість і спритність, раптова ласкавість і звірство. Він є дуже складним чином у повісті. Читачеві представлена можливість весь час розкривати в ньому щось нове і непередбачуване.
Пугачов дуже категоричний і жорстокий, коли наказує стратити захисників фортеці і зарубати дружину коменданта. Цим він викликає до себе неприязнь і засмучує читача. Але тут же ми бачимо, що він цінує в оточуючих вірність і щиру правдивість. Саме це і приваблює його в Гриневі. Він починає довіряти йому і дуже засмучується, дізнавшись, що Гинев обдурив його. Але все ж він не мстивий по відношенню до цього хлопця і з чистотою душі він каже: "Стратити так стратити, милувати так милувати". І просто відпускає Гриньова з нареченою, та й ще дає перепустку в усі підвладні йому області.
Головний персонаж вміє розбиратися в людях і чітко грає на публіку, представляючи себе в ролі царя, як його обзивали простолюдини. Він прекрасно розуміє, що той, хто боїться, той поважає і двісті разів подумає перш, ніж обдурити або підставити. Але своїх вибраних людей, він високо цінує і оберігає. Перед Гриневым він не намагається виглядати царем і майже відкрито говорить, що є просто самозванцем, порівнюючи себе з Гришком Отрєп'євим.
Пушкін зображує Пугачова дуже насиченою особистістю: він виступає в ролі тирана, то він - самовідданий визволитель бідного народу. Цей персонаж зібрав у собі цілу гілку протилежностей і саме допомагає автор розкрити повноту образу.