Образ Пугачова у повісті А. С. Пушкіна "Капітанська дочка"
Омелян Пугачов, один з головних персонажів в цій повісті, ця людина зіграла важливу роль в житті Гриньова і Маші Миронової. Свою розповідь про Пугачову, Пушкін починає з того часу, коли Пугачов ще не був бунтівником, а був звичайним козаком.
Пушкін, неоднозначно описує Пугачова в першій зустрічі із Гриневым, «чи то вовк, чи людина», каже автор. Кошмарний сон, який приснився Гриневу, де він побачив вбивцю в кімнаті з мертвими тілами, говорить про суперечливість натури Пугачова, він благословляє одних, інших зраджує жорстокої кари.
Доля Гриньова була б вирішена, і він був би убитий, якби Пугачов не впізнав у Гриневі людини, який коли-то йому дуже допоміг. Пугачов дуже жорстокий по відношенню до інших людей, він наказав убити захисників фортеці, за те, що вони не захотіли присягнути йому, але пощадив Гриньова, в знак подяки за добрий вчинок.
По своїй суті, Пугачов обманщик, він повів за собою масу народу видаючи себе за царя, не маючи в собі навіть віддалено царської крові. Багато йому вірили, думаючи, що прийшов справедливий цар визволитель, без докорів совісті Пугачов користувався довірою обдурених ним людей. У розмові із Гриневым, він і не соромлячись називає себе пройдисвітом і порівнює з Гришком Отрєп'євим.
Пушкін, наділив Пугачова благородними рисами, проте в своєму реальному житті, це був жорстокий і нікого не берігший людина, він без докорів сумління витівки легко вбивав людей, реальний Пугачов, не щадив ні друзів ні коханок.
В останній момент, Пугачов благає про пощаду, такий кінець недостойний його, йому відрубали голову і показали народові, що так безславно загинув Омелян Пугачов, розбійник, козак, самозванець. Він не загинув як воїн на полі бою, а принизив себе перед владою і принижений пішов з цього світу. Гриньов нарікаючи шкодував, що Пугачов загинув так безславно і прийняв негідну його смерть, так описав смерть Пугачова Пушкін.
Насправді Пугачова стратили 10 січня 1775 року, на відміну від Пушкінського персонажа, реальний Пугачов прийняв смерть гідно і смиренно, він попросив вибачення у народу і взяв жорстоку кару, усвідомивши свої злодіяння перед людьми. У народній пам'яті Пугачов залишився як визволитель, заступник від свавілля влади і захисник простих людей.
|
Категорія: 8-й клас | Додано: 23.11.2016
|
Переглядів: 531
| Рейтинг: 0.0/0 |
|