Передбачення не спираються на наукові знання або досвід, найчастіше вони засновані на релігійних віруваннях, магії, ворожіння або просто фантазіях. Одні вважають передбачення свідомим обманом, інші ставляться до них абсолютно серйозно.
Особливою популярністю і авторитетом в античній Греції користувався дельфійський оракул з храму Аполлона у Дельфах. Жерці храму передбачали майбутнє; люди приносили з собою дари, задавали запитання, а натомість отримували відповідь-передбачення. До послуг оракула вдавалися навіть царі, запитуючи про долі цілих держав. Секрет пророкувань полягав у одурманюючих випарах, які піднімалися з розколини в скелі.Жриця оракула, піфія, сидячи на золотому триніжку у самої ущелини, вдихала одного ці випари і вимовляла невиразні слова і фрази, а жерці «переводили» бурмотіння піфії в поетичну фразу. Однак ці пророцтва були плутаними і незрозумілими, тому часто траплялися непорозуміння. Одного разу Крез, цар Лідії, запитав у оракула, чи варто йому воювати з перським царем Кіром. Відповідь гладив: «Якщо почнеш війну, знищиш велике царство». Крез сприйняв ці слова як передбачення перемоги, напав на Персію і.. зазнав нищівної поразки.Він дійсно знищив велике царство, тільки не персидське, а свою власну.
Мішель де Нотр-Дам (Нострадамус - латинська версія його ім'я) був видатним французьким лікарем; він боровся з епідемією чуми в Провансі і вимагав дотримання чистоти на вулицях міст, здогадуючись § зв'язку між непорядністю і поширенням інфекції. У той же час він створив собі міцну репутацію астролога і чаклуна. Нострадамусу протегувала королева-мати Катерина Медічі, призначивши його медиком і радником короля.Головне його твір, «Центурії», містить майже тисячу катренів (строф з чотирьох рядків кожна), які говорять про долі світу Ці строфи дуже складні і багатозначні, тому; з працею піддаються тлумачень. Багато дослідників «Центурій» стверджують, що Мішель Нострадамус у XVI ст. абсолютно точно передбачив нашестя Наполеона, Французьку революцію, II світову війну, розпад СРСР і вибух на Чорнобильській АЕС.
Передбачення зазвичай намагаються скласти так, щоб їх можна було пояснити по-різному. Використовуються дуже неточні поняття, наприклад: «незвичайні події», «щось, чого давно чекаєте», «незабаром», «найближчим часом». Отже, якщо ворожка напророкувала, що незабаром ви зустрінете знайомого, якого давно не бачили, то незалежно від того, ви зустрінетеся з ним через годину чи через чотири місяці - будете впевнені, що це здійснилося пророцтво.Існують прогнози, які виконуються самі собою: студент, почувши від «пророчиці», що, ймовірно, не здасть іспит, може так рознервувався, що насправді його не здасть. Крім того, не варто забувати, що багато ворожки, «маги» та «провидиці» - прекрасні психологи. За поведінкою людини і найменших змін виразу обличчя вони визначають, що саме потрібно сказати людині, щоб справити потрібне враження.
|