Ворожіння і пророкування були популярні у всі часи і не втрачають привабливості навіть в сучасному світі. З допомогою магічних карт або складених гороскопів людина прагне заглянути в майбутнє і зрозуміти причини вже таких подій. Для ворожби використовують будь-які предмети: ворожать на кавовій гущі, з допомогою дорогоцінних каменів, по руці, складають прогнози по снам, зірок і навіть за малюнками, утвореним розсипаної крупою.
Одна з найдавніших форм передбачення долі людини і подій світової історії — це астрологія. Зародилася вона в Месопотамії наприкінці III тис. до н. е., а ще дві тисячі років тому астрологи почали складати гороскопи — вважалося, що доля кожної людини залежить від положення зірок і планет у момент його народження. Майбутнє також передбачали по кістках тварин (в основному по лопатці) або символам, зображеним на камінцях (руни в Європі, гексаграмми «Книги змін» в Китаї). Дуже популярною стала хіромантія - гадання по лініях долоні.Стародавні люди намагалися передбачити майбутнє, спостерігаючи за явищами природи (етруски ворожили по блискавки), змінами в землі (геомантія) або поведінкою тварин (орнитомантия - ворожіння по польоту птахів).
Найдавніші і популярні ворожіння в Україні відбувалися під час зимових свят, особливо на Різдво та Щедрий вечір. Особливої уваги заслуговують дівочі гадання. Наприклад, на ніч під подушку клали гребінь: хто уві сні буде розчісувати дівчині волосся, через те вона заміж вийде. Або за ворота будинку дівчина кидала свій чобіт: куди вкаже ніс чобота, звідти і старостів чекати. Ворожки ворожачи на воску - виливали гарячий віск в миску з холодною водою і «читали» долю по утворився малюнку.
Крім астрології і складених на її основі гороскопів, ворожки віддавна практикують передбачення за допомогою карт. Для ворожіння використовуються звичайні гральні карти, але найбільш популярні карти, які вважаються і найточнішими провісниками майбутнього, - це таро, колода особливих карт, призначена тільки для ворожінь по спеціальній системі. Кожна карта в колоді має своє значення, а майбутні події пророкують за певного розкладу. Магічними властивостями люди наділяли цифри і розрахунки. Такий вид ворожіння називають нумерологією;у ньому кожній букві алфавіту відповідає певна цифра, а прогноз робиться по імені та прізвища людини, за будь назвою, а також за датою народження.
У давні часи люди вірили, що боги, керуючі земним життям, можуть поділитися своїми знаннями про майбутнє з простими смертними. Питання про власну долю люди ставили божествам через жерців і оракулів, службовців в особливих храмах. Оракулів особисто відвідували навіть царі і великі полководці. Найвідомішою святинею Стародавній Греції вважався Дельфійський оракул, в якому пророкувала майбутнє жриця-віщунка піфія, служителька храму Аполлона. Храм у Дельфах відвідували не лише греки, але й жителі багатьох середземноморських держав стародавнього світу;за легендою, за порадою до піфіям приїжджав навіть цар Крез з Малої Азії. А найдавніший у Греції оракул перебував у Додоні. У центрі святилища ріс дуб Зевса біля підніжжя якого бив природне джерело; в шелесті листя і шумі води жрець «чув» слова самого Зевса. Єгиптяни впізнавали свою долю в храмі Амона в оазисі Сива, а стародавні карфагеняни і римляни в часи Римської імперії отримували передбачення в храмі богині Таніт.
|