Як можна пояснити назву комедії «Горі від розуму»?
Створивши образ Чацького, автор "Горя від розуму" вперше зобразив у всій повноті так званої "нової людини". Для цього типажу характерні піднесеність високими задумами, боротьба з зупинилася в своєму розвитку соціальної середовищем за торжество ідеалів свободи і гуманізму, а також пошук більш прогресивних видів суспільного устрою.
Одночасно Грибоєдов зобразив у Чацком людини, що виділяється на тлі навколишніх видатним розумом і жагою змін. Його особистісне зростання привів до формування іншої системи цінностей і виробив інше бачення навколишньої дійсності. У підсумку перед, можливо, дещо здивованим читачем постає відважний захисник правди, кинув виклик ханжам і реакціонерам.
Цілком обґрунтовано можна стверджувати, що Чацький набагато виразніше інших персонажів російської літератури 1820-х років показав, якими якостями був наділений подібний "нова людина". До такого висновку прийшов і революційний філософ Герцен, який навіть назвав даного персонажа декабристом. Відомий російський письменник Гончаров з приводу Чацького помітив, що він почав нове століття. Фактично цей образ виявився предтечею яскравих дійових осіб, створених російськими класиками 19-го століття.
На жаль, в реаліях самодержавно-рабовласницької системи доля такого бунтаря-одинака була незавидна. Але не можна сказати, що в цьому сенсі можливий прототип Чацького чимось відрізнявся від інших бунтівників, що прийшли до висновку про необхідність змінити сформований порядок речей. Як правило, всі добровільні "ізгої", так звані внутрішні емігранти, "зайві" люди і просто мрійники-ідеалісти, ведені думками про справедливість і благородними почуттями, виявляються далеко не дружній їм оточенні. Подібно до Чацкому, вони так чи інакше змушені мати справу з Фамусовыми, Скалозубами, Молчалиными і Загорецкими, сповненими нікчемних мотивів і дріб'язкових амбіцій.
Як легко зрозуміти з назви безсмертній комедії Грибоєдова, в ній йдеться ні про що інше як про горе, причина якого криється у видатних розумових здібностях персонажа. Слід зауважити, що проблема наявності "розуму" під час створення цього твору була досить гострою, оскільки поняття "розум" трактувалося набагато ширше, ніж сьогодні. Воно включало в себе загальне інтелігентне виховання, високий рівень освіти і культури, які неминуче налаштовують володаря неабиякого розуму критично по відношенню до навколишньої дійсності.
Не дивно, що з термінами "розумний" і "розумник" тоді було міцно пов'язано уявлення не тільки про наділена розумом людині, але і вольнодумце, який дотримується вельми сміливих поглядів і сповнений революційних задумів. Пристрасне бажання таких "розумників" "осушити болото" здавалося реакційним обивателям безглуздим. Не розуміючи високих прагнень, якими були охоплені "нові люди", вірні слуги старого світу ставили подвижникам "діагноз", яким Грибоєдов і назвав свою комедію.
|
Категорія: 9-й клас | Додано: 13.05.2019
|
Переглядів: 343
| Рейтинг: 0.0/0 |
|