У французькій мові словом bijouterie іменували торгівлю ювелірними виробами, а також будь-які прикраси (намиста, брошки, сережки), зроблені з дорогоцінних, напівкоштовних і виробних матеріалів. Сьогодні біжутерією зазвичай називають прикраси з недорогоцінних матеріалів - виробних каменів, металу, перламутру і р д.; іноді в це поняття включають також різноманітні вироби, зроблені з кістки, кольорових камінців і скла, пір'я і черепашок, складові частина фольклорного наряду.
Перші прикраси були дуже тісно пов'язані з релігійними віруваннями. Люди, разрисовывавшие своє тіло, робили це не тільки заради краси: вони малювали певні символічні знаки, які повинні були захистити їх від злих духів. Прикладом можуть служити знайдені в палеолітичної стоянці Мальта під Іркутськом (Східна Сибір) фігурки птахів, вирізані з кістки мамонта приблизно за 20 000 років до н. е. і служили своїм власникам в якості амулетів. У Стародавній Греції був свій! популярний амулет — діадема з вузлом Геркулеса, яка забезпечувала носівшему її людині щастя і довголіття.Функції амулетів виконують індійські талісмани і християнські натільні хрестики, які носять на шиї. Сьогодні, коли пробудився неабиякий інтерес до культури Сходу, багато носять прикраси у вигляді східних символів, нібито володіють магічною силою.
Прикраси в усі часи були символом влади і могутності, вони вказували на займаний пост не тільки світських персон, але й духовних осіб. Багато прикрашену дорогоцінними каменями біжутерію та одяг робили для жерців, полководців, царів і римських пап. У Стародавньому Єгипті знати носила широкі золоті намиста, прикрашені коштовними і напівкоштовними каменями. Одне з найбільш багатих і красивих намист, прикрашена зображенням сокола — бога Неба, було знайдено в гробниці Тутанхамона. Європейські правителі як знак своєї влади, могутності і багатства носили діадеми і корони.У Стародавній Греції вони були сплетені з листя лавра, в середньовіччі - це була багато прикрашена стрічка, а пізніше - металевий обруч, прикрашений дорогоцінними каменями. Багато століття символом влади, яким Римський Папа коронував німецьких імператорів, служила корона Карла Великого (X ст.), або Нюрнберзька корона. Вона вважається одним з найдавніших творів ювелірного мистецтва. Символом вищої духовної влади в католицькій церкві є перстень Рибалки — золоте кільце з печаткою, якою Папа Римський запевняє свою документацію.Цей символ католицька церква запозичивши ще з часів Стародавнього Риму, де патриції носили особливі персні-печатки, що підтверджують їх приналежність до вищого класу суспільства.
Для виготовлення прикрас багато народів використовували монети. Браслети із зібраних на тонкий шнурок монеток прикрашали руки модниць ще в Стародавній Греції (VII-VI ст. до н. е.). Часто монетка в якості амулета вішалася на шию. У Стародавньому Римі багато представників знаті монетою прикрашали свої персні. У XVI-XVII ст. європейські правителі обдаровували підданих нашейными прикраси з монет.
А в XIX ст. у Франції увійшли в моду футляри та кришки для кишенькових годинників у формі монети.
|