Селянські образи в поемі Н. В. Гоголя «Мертві душі»
У цьому творі доля російського народу відображена в образі кріпосних селян, на жаль, рабство зробило їх покірними та слухняними своїм мучителям. Неграмотні, забиті люди майже непомітні на тлі блискучих панів-поміщиків, між тим, кріпосні люди головна тема цього твору.
Кріпосні селяни настільки були принижені, прирівняні до речей, що навіть мертві душі цих людей вважалися річчю. Що ж говорити про живих? У приклад можна привести селян Мітяя і Пелагею, які не знали де права сторона, де ліва, інші й читати не вміли, а всі їхні думки були догодити панові.
Наприклад, Селіфан, навіть говорячи з конем, згадував про достоїнства свого пана, це говорить про те, що рабство настільки глибоко було в його свідомості, що воно навіть не допускало і найменшої думки висловити образу навіть коні. Гоголь описує мужиків як недотеп, але робить він це з гумором, анітрохи не намагаючись принизити.
Живі селяни в очах поміщиків нікуди негідні люди, з малим внутрішнім світом, і годяться лише на те, щоб годувати свого пана та виконувати всі його забаганки. З іншого боку мертві душі наділялися вже фантастичними властивостями, ось — тесля Степан, якого продавав Собакевич, пане описує його неймовірну силу, уяву Чичикова малює богатиря гідного служити в гвардії.
Швець Максим — навчався у німця, каретник Михей — робив якісні карети. Пічники і просто селяни. Чому Господа розписують в такому світлі? Вони були корисні і приносили прибуток. Втім, є й інше пояснення цьому — бажання подорожче продати. Як не дивно, в його уяві постають не мертві безвольні раби, а живі, обдаровані люди.
Чичиков так само скуповував душі селян-утікачів, дуже цікаві роздуми на цю тему: В уяві малює побіжного кріпака, як вільного бурлака що тягне лямку за Русь. Він веселиться з товаришами по роботі і сповнений радості і життя.
У поемі» відображені два стани народу на Русі, забиті раби і незламані роботяги. Ті хто з радістю береться за роботу, щоб жити і прогодувати сім'ї. Не мало було й тих, хто послужливо служив панам, їх життя було затьмарене рабством і бессмысленною роботою. Головний герой твору народ, він є самим головним героєм.
|
Категорія: 9-й клас | Додано: 21.05.2017
|
Переглядів: 562
| Рейтинг: 0.0/0 |
|