Серед письмових робіт з літератури в школах можна знайти твір-роздум на тему «Доблесть». В ньому діти аналізують зміст даного поняття, наводять приклади з історії, сучасного життя, прочитаних книжок і переглянутих фільмів. Отже, «Що таке мужність?» — твір-міркування учня 9 класу.
Є в російській мові таке цікаве слово «доблесть». Воно часто зустрічається в літературних творах. Особливо в книгах про війну. Але чи замислювалися ми, що означає це слово? Мені здається, багато людей не зовсім правильно його розуміють.
Читаючи про доблесних воїнів, я завжди уявляв собі їх високими, міцними, з ідеальною поставою і у формі «з голочки» або навіть в рицарських латах. Звичайно, багато хто з них дійсно виглядають саме так. Але все ж доблесть має мало спільного із зовнішнім виглядом людини. І взагалі – не тільки воїни можуть володіти даними якістю. Доблесним може бути будь-яка людина.
Але що ж таке мужність? Десь я чув думку, що це – налаштованість на перемогу і вміння її добувати. І я згоден з таким формулюванням. Тобто, доблесний чоловік – це потенційний переможець. Навіть сто раз впавши, він буде підніматися і йти до своєї мети. Вперто і наполегливо. Долаючи міліметр за міліметром. Навіть бачачи смертельну небезпеку, він не відступить, не сховається, а обов'язково ризикне. Бо інакше б йому не бачити перемоги. Навіть усвідомивши, що йде не туди, доблесний чоловік терпляче розвернеться і стане шукати новий, правильний шлях.
В літературі дуже багато подібних прикладів. Але ще більше, мабуть, їх історії. Іноді доблесними бувають не окремі люди – герої, а цілі народи. Взяти хоча б Велику Вітчизняну війну. Всі радянські люди, як один, встали тоді на боротьбу з фашистами. Їх впевненість до перемоги давала їм сили. Хтось воював до останньої краплі крові на фронті, а хтось, падаючи від голоду і втоми, працював на заводах і фабриках в тилу, щоб забезпечити солдатів всім необхідним.
Навіть діти не стояли в стороні, допомагаючи дорослим. І така доблесть принесла результат – перемога була досягнута. Хоча у німецького професійного солдата і форма, і виправка, і зброю, і, може бути, навіть здоров'я були краще, ніж у простого жителя російського села, що відправився захищати свою землю. Тобто, доблесть – це не зовсім те, що я уявляв собі раніше. Зовнішність тут не грає ніякої ролі.
Підводячи підсумки, можна сказати, що доблесть – це не окреме якість, а цілий їх набір. Адже щоб вміти здобувати перемогу, потрібно бути мужнім, сміливим, сильним духовно і бажано фізично, терплячим, оптимістичним і наполегливим. А ще – бути готовим до ризику і самопожертви. Ось все це і називається доблестю, на мій погляд. Я пишаюся, що я є частиною народу, який не раз виявляв свою доблесть. Він впевнено йшов до перемоги і добував її. Постараюся не підвести своїх прадідів і виправдати їхні сподівання. Вважаю, що доблесть прикрашає будь-якої людини. А якщо він чоловік – особливо!
|