Стилістичні особливості поезії Батюшкова
Людина, добре знайомий з російською поезією першої половини 19 століття, легко помітить, що вірші Батюшкова виділяються на її тлі словесними повторами, які міцно увійшли в творчу манеру автора і переміщалися з одного його твору в інший. Цю цікаву знахідку підхопили писали елегії поети пушкінської епохи і сам Пушкін.
При всьому цьому не можна сказати, що таким чином Батюшков лише запозичив кліше, створені французькими поетами 18 століття. Він в чималих кількостях придумував подібні обороти і сам, в результаті чого з'явилися такі образи, як "полум'я любові", "чаша радості" і "захват серця". Не дивно, що літературознавець Виноградов виділив у Батюшкова кілька глибоко розроблених "сфер образів".
І Батюшков, Пушкін через стилістичне опоэтизирование прагнули зобразити врівноважений образ світобудови і особистості. Пушкін користувався цим методом з більш широким розмахом, що призвело до помітного розширення набору його мовних засобів. Батюшков ж був у своїй поетичності однотипен, що зближувало його манеру з творчістю Жуковського. В цьому проступає властивий Батюшкову романтизм і його тяга до єдності і чуттєвої цілісність у сприйнятті світу.
Поезія Батюшкова помітно відрізняється багатством фонетичної виразності. Ще сучасники звернули увагу на "сладкогласие" і "милозвучність" вийшли з-під його пера творінь. Однак не можна сказати, що їх звуковий ряд зводиться до одного лише радующему слух звучання. При цьому не можна заперечувати і той факт, що сам поет особливо ретельно стежив за тим, щоб його поетична мова був красивим. Це прагнення було складовою частиною склався у нього розуміння мистецтва. Батюшков хотів, щоб в його душі завжди горіла жага краси, особливо притягальну в мистецтвах і словесності.
Витонченість мови в уявленні Батюшкова була не просто формою, а органічною частиною змісту. Прикладом того, як він робив свій поетичний стиль красивим, є приємний для сприйняття фонетичний ряд, у віршах "Привид" і "Остання весна" концентрирующийся навколо звуку "л".
Ст. Виноградов ретельно вивчив всілякі методи, використані Батюшковым і добре засвоєні його сучасниками та послідовниками, зокрема Пушкіним. На думку вченого, розриви в смисловому потоці і стрибки в побудові композиції посилювали драматизм батюшковского стилю.
|
Категорія: 9-й клас | Додано: 15.04.2019
|
Переглядів: 408
| Рейтинг: 0.0/0 |
|