Суспільна значущість комедії Грибоєдова «Горі від розуму»
За багато років, що минули після виходу в світ комедії "Горі від розуму", її вплив на літературний процес не тільки не зменшилася, але й постійно зростає. Вона стала одним з дорогоцінних експонатів скарбниці російської художньої культури і ще не одне століття буде надихати на створення образу "нової людини".
З'явившись на зламі двох історичних епох, це твір позначило собою рішучий перехід творчих пошуків на рейки реалістичної традиції - рівні і міцні, за яким драматург, поет і письменник можуть впевнено дістатися до своєї головної мети, а саме - отримати чіткі відповіді на одвічні запитання: "Хто винен?" і "Що робити?"
Сміливо вступивши на шлях реалізму, Грибоєдов кардинально змінив російську комедію. Саме цим його проривним рішенням і пояснюється величезний успіх "Горя від розуму", звитяжця як безсумнівним поетичним талантом, так і широким письменницьким свідомістю, що дозволило відмовитися від слідування правилам, нав'язаним давно застарілої теорією.
Грибоєдов стверджував, що його мета полягала в зображенні "натури подій". Саме тому реальна повсякденність і справжні проблеми суспільства стали живильним джерелом його мистецтва, так і його об'єктом.
Як відомо, зображення типового характеру в типових обставинах є основною метою письменника, творить в жанрі реалізму. Можна сказати, що Грибоєдов досяг цієї мети повною мірою. Завдяки легкій і невимушеній описової манери імена героїв цієї комедії стали прозивними.
Навіть через багато років, вже в зовсім іншій країні і при іншому державному ладі вони все ще справно служать ярликами для цілого ряду негативних явищ. Наприклад, всесилля бюрократії називають фамусовщиной, догоджання і підступність - молчалинством, а марну ліберальну балаканину - репетиловщиной.
Гострота поетичного докору, якої вдалося досягти автору "Горя від розуму", дозволяє вважати цей твір не тільки комедією як такої, але і самою справжньою драмою, що оповідає про незавидну долю прогресивно мислячої людини в країні, яка загрузла в фамусовщине, молчалинстве і скалозубстве. Поставлені Чацьким проблеми стали найважливішими пунктами соціального порядку на довгий час вперед.
У них пролунав провідний мотив перехідного етапу - непримиренна війна захисників стародавнього і відсталого побуту з носіями нового світогляду, искоренявшими принизливе рабство. Цей мотив не тільки не втратив своє значення після виходу "Горя від розуму" у світ, але, навпаки, здобував протягом XIX століття все більшу актуальність, оголюючи ідеологічні протиріччя кріпацтва і свободи.
|
Категорія: 9-й клас | Додано: 18.05.2019
|
Переглядів: 316
| Рейтинг: 0.0/0 |
|