Терміном «суспільство» у повсякденній мові та науковій термінології найчастіше позначають всіх без винятку громадян певної країни. При цьому суспільство і суспільні відносини нерідко можуть протиставлятися державно! влади та її внутрішньої та зовнішньої політики. Якщо відносини країни з іншими державами та власними громадянами зазвичай мають офіційний формальний характер, то відносини всередині суспільства, як правило, більш природні.
Поняття громадянського суспільства з'явилося ще в стародавні часи; означало воно розвинене і цивілізована держава, жителі якого шанують закони. Сьогодні ми називаємо так суспільство, в якому суспільні інститути та соціальні відносини розвиваються природним чином, без прямого втручання влади. Громадянське суспільство відрізняється високим рівнем свідомості, здатність до самоорганізації та самостійного висунення ініціатив у важливих питаннях. По своїй формі товариства можуть бути відкритими або закритими.Для відкритих товариств характерні свобода думки і свобода переконань, а також взаємну повагу громадян до образу думок і переконань один одного (т. зв. толерантність) і усвідомлене дотримання ними законів держави (законослухняність). У такому суспільстві рішення влади публічно контролюються засобами масової інформації або навіть особливими громадськими органами, а зв'язки країни з зовнішнім світом не обмежуються штучно.
Протилежністю відкритого (і багато в чому - цивільного) суспільства є товариство закрите, або тоталітарну. Подібний тип суспільної організації зустрічається в тих державах, де центральна влада відіграє провідну роль у суспільному житті і наказує своїм громадянам дотримується певної моделі поведінки. Це обмежує особисту свободу людини і робить майже неможливими прояви індивідуальних або суспільних ініціатив, а дії верховної влади залишаються значною мірою непідконтрольними суспільству.
Форми існування, дуже нагадують людські, спостерігаються у деяких видів комах - мурах, ос, бджіл, а також термітів. Кожне таке суспільство розділене на групи або касти. У кожній із каст є своя вузька спеціалізація, а пристосованість до виконання цієї функції відбивається навіть на фізіологічному будові особин. Громадські комахи вміють спілкуватися між собою: мурахи, наприклад, передають інформацію одне одного за допомогою дотиків вусиків і виділення хімічних речовин, бджоли обмінюються відомостями, здійснюючи певні рухи тілом (т. зв. танець бджіл).Джмелі утворюють нове суспільство кожен рік, оси - раз у рік або кілька років, а суспільства мурах, бджіл і термітів зберігаються протягом багатьох років.
|