Неділя
02.02.2025
09:00
Нові твори
Чому я хочу бути поліцейським?

Який подарунок краще всього?

Піонерський табір

Літо 2023 року

Лист для батьків, чому мені потрібно завес...

Теми творів
Хобі Родина здоров'я цирк літо канікули зима Улюблена Тварина іграшки Новий рік Улюблений фільм Улюблений квітка день народження Мій Клас улюблений вчитель Моя Кімната Перший Сніг Андерсен творчість навчання Вчинки Дідусь Рідне Місто квіти осінь Короленка космос Врубель Комарів Саврасов Полєнов Грабар Нестеров Решетніков Тургенєв Прислів'я маршак Україна ВІЙНА Єршов Д. Дефо природа доброта Фантастика свята ЛЕГЕНДИ їжа байки Чехов Сусіди Лермонтов улюблена іграшка Бредбері спорт Підручник Куїнджі Рідний Край Лєсков гомер Пришвін казки Герасимов Маковський Васнєцов Левітан Шишкін Распутін Дж. Свіфт Дж. Лондон міфи щастя Ж. Верн Дитинство Великдень Домашня Тварина Конан Дойл Сестра література Абрамов Некрасов Як я провів літо Дж. Олдрідж Масниця весна О. Генрі Відпочинок Пушкін Івашкевич пукирев васнецов попов Перов Андрєєв Прізвиська Гоголь Салтиков-Щедрін екологія Платонов Крилов Побут Юон Карамзін іграшка професії Мрія Сервантес Шекспір Магія зощенко Грін Паустовський традиції праця Заздрість бальзак Слово О Полку Ігоревім зимові канікули мама Фонвізін Грибоєдов церква фільми Мольєр Батьківщина зло Островський Армія мистецтво ліс світ Добро толстой знання США село китай краса Літні Канікули Гумільов Оскар Уальд Тато тварини Гончаров історія Достоєвський тютчев айтматов Горький Бунін Кафка поезія дружба Ким Я Хочу Стати Джек Лондон Індія книга Єсенін кіно Улюблений Предмет Релігія Єрофєєв вчитель Купрін Солженіцин Музика Булгаков Ахматова театр Медицина Хемінгуей школа наука Васильєв Комп'ютер вільна тема
Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Шкільні твори
Головна » Твори » 9-й клас

Тема свободи у творчості А. С. Пушкіна

«...в мій жорстокий вік прославив я свободу
І милість до занепалим закликав.»

А. С. Пушкін


Крім любовної лірики в поезії А. С. Пушкіна, у його творчості яскраво виражена і тема свободи. У його ранніх віршів, таких як «До Чаадаеву», «Вільність», «До моря» проходять волелюбні мотиви. Це пояснюється тим, що в роки своєї юності після закінчення ліцею молодий поет, приїхавши в Петербург, зустрічається з бентежно налаштованою молоддю. У ці бурхливо налаштовані революційними ідеями суспільстві починають розвиватися таємні гуртки, в яких молоді люди сперечаються про долю Росії, про лиха її народу. Тут починає процвітати вільнодумство, відкидається тиранія.В таких умовах і починає проявлятися волелюбна лірика поета. Це підтверджується і написанням у 1817 році оди «Вільність», в якій Пушкін відкрито говорить: «Хочу оспівати свободу світу, На тронах вразити порок». Пригноблене становище народу викликає у нього обурення і біль. Гнобителі, тиранящие народ, сидять на тронах і позбавляють простих людей вольності і свободи, викликають у нього обурення, про що він сміливо говорить у своєму вірші: «Самовластительный лиходій!Тебе, твій трон я ненавиджу...» Не відокремлюючи вільність від Закону, поет упевнений, що тільки там, де народ вільний, немає страждань і скорботи. Поет вірить, що якщо сильні світу цього будуть дотримуватися закону, то народ знайде «вільність і спокій».

Цю ж тему Пушкін продовжує і у своєму вірші «Село», написаному в 1819 році. Але тут він вже виступає не проти самодержавства, як в оді «Вільність», а проти кріпацтва.

Ми бачимо в цьому творі Пушкіна-громадянина, патріота, людини, не байдужої до того, що його батьківщина перебувати в кабалі кріпосного ладу. Служіння Вітчизні є необхідним для душі поета. Особливо це помітно в одному з кращих творів поета «До Чаадаеву», в якому молодий Пушкін зі своїми пристрастями і благородними прагненнями закликає свого друга присвятити вітчизні «душі прекрасні пориви».

Говорячи про тему свободи в ліриці Пушкіна, не можна не згадати і його вірші «До моря», в якому сплітаються горда душа поета і могутня, неприборкана морська стихія. Для поета море – це і його вірний товариш, з яким він відкрито говорить, і символ свободи. Звертаючись на початку твору до моря зі словами «Прощай, вільна стихія!», Пушкін далі сумує про те, що земля, як і раніше не вільна: «Де крапля блага, там на сторожі Вже просвещенье чи тиран.»

Виходячи з вищесказаного, ми розуміємо, що для Пушкіна бути вільним-означає жити у вільному суспільстві, де немає тиранів, ланцюгів і рабства.



Категорія: 9-й клас | Додано: 28.12.2017
Переглядів: 536 | Рейтинг: 0.0/0


Всього коментарів: 0
avatar