Часто ми називаємо «жахами» книги і фільми, створені з метою налякати читача і глядача, тим чи іншим чином пробити в людині відчуття жаху. Існують дві основні різновиди фільмів жахів: трилер і хоррор. Якщо перші пробуджують у глядача сильні емоції за допомогою поступового нагнітання психологічної напруги, то картини другого типу рясніють фантастичними сюжетами з дивовижними пригодами і спеціальними ефектами.
Вразити уяву глядача можна, показуючи страшні або викликають почуття огиди сцени: кров, трупи, зійшли з розуму або перетворилися на чудовиськ людей і т. д. Однак ефекту сильного страху режисер може досягти і по-іншому, не проливаючи і краплі крові на екрані – в цьому йому допоможе вміло вибудувана атмосфера очікування чогось жахливого.В основі фільмів жанру хоррор лежить показ огидних, страшних і лютих тварюк, наявність якоїсь страшної таємниці, яка відкривається глядачеві поступово, по мірі перегляду картини, а також розвиток в таємничому і небезпечному оточенні (ліс, болото і т. д.).
Фільми, спрямовані на пробудження в глядачів почуття страху, існували майже з самого початку історії кінематографа. У 1910 році з'явилася перша екранізація роману англійської письменниці Мері Шеллі «Франкенштейн» - про вченого, який зумів створити живу істоту з фрагментів мертвих тел. У 1919 році на екрани вийшов «Кабінет доктора Клигари» - картина, яка розповідала глядачеві історію про демонічне психіатра і його дослідах.У 1933 році абсолютно дивовижними на той час спецефектами підкорив зорову аудиторію фільм «Кінг-Конг», в якому гігантська горила, привезена в Нью-Йорк, вириваються на свободу і починає руйнувати місто. Успіх фільмів жанру хоррор і трилер і раніше великий – це, наприклад, доводить успіх серії фільмів «Відьма з Блер», в яких розповідали про загибель усіх, хто намагався знайти дорогу до легендарної чаклунці.
Як не дивно, не всі фільми жахів призначені для масової аудиторії: є і картини, розраховані на тонких цінителів. Так, наприклад, французький режисер Роман Поланський в 1965 році зняв фільм «Відраза», який розповідав про жінці, схильній кошмарів і маревних видінь; покалічена психіка хворої штовхає її на жахливі злочини. Чи не самим знаменитим режисером трилерів вважається Альфред Хічкок – він був видатним майстром нагнітати напругу за допомогою мінімального набору засобів.Його «Психоз» (1960) і «Птахи» (1962) вважаються не тільки класикою жанру, але і увійшли в скарбницю світового кіно. Великою популярністю користуються ранні картини Стівена Спілберга; найвідомішою з них є, напевно, створена в 1975 році стрічка «Щелепи» - про напад величезної акули на жителів і гостей невеликого приморського містечка. У 1991 році картина «Мовчання ягнят» режисера Джонатана Демме став перший в історії фільм жанру хоррор, який отримав «Оскара».Розповідається в ній про жінку – агента ФБР, яка в розслідуванні серії таємничих зникнень і смертей користується порадами укладеного психопата-вбивці.
|